دکتر فاطمه سروی با بیان این مطلب ادامه داد: زمانی‌که بارداری رخ می‌دهد در وهله نخست کیسه‌ای به نام ساک حاملگی یا کیسه حاملگی تشکیل می‌شود که در سونوگرافی‌های اولیه قابل مشاهده است.

 

14250_709

وی افزود: بعد از ماه دوم بارداری، جنین در سونوگرافی قابل مشاهده است، ولی در بارداری‌های پوچ بعد از ماه دوم جنین تشکیل نمی‌شود و در سونوگرافی فقط ساک حاملگی دیده می‌شود و یا اگر جنینی هم به‌وجود بیاید، بدون هیچ دخالت و بروز مشکلی سقط می‌شود.

اختلالات کروموزومی؛ ‌از علل بروز بارداری‌های پوچ
استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص علل بروز بارداری پوچ گفت: معمولاً بیشتر بارداری‌های پوچ به دلیل اختلالات کروموزومی‌جنین اتفاق می‌افتد. البته در اغلب موارد پدر یا مادر خودشان اختلال کروموزومی ‌ندارند، بلکه به هنگام انجام لقاح ممکن است جنین از نظر فرمول کروموزومی‌ دچار اختلال شود. در برخی موارد نیز ناهنجاری‌های آناتومیک رحمی در بروز این مشکل مؤثر است.

سن بالای مادر از علل مهم بارداری پوچ است
این متخصص زنان و زایمان اظهار داشت: از علل مهم دیگر بارداری پوچ سن بالای مادر است. هرچقدر سن مادر بیشتر باشد، مخصوصاً زنان بالای ۴۰ سال، احتمال بروز حاملگی پوچ بیشتر است و طبق آمار ۸۰ درصد بارداری‌هایی که در آن زنان بالای ۴۵ سال سن دارند، پوچ است.

وی تشریح کرد: تخمک‌های یک زن بالای ۴۰ سال جوان نیستند و خودبه‌خود هنگام لقاح دچار اختلال ژنتیکی می‌شوند. اگر زنی بالای ۴۰ سال داشت و بارداری پوچ او بیشتر از ۳ بار تکرار شد، این امر به این معنی است که دیگر تخمک‌های او برای تشکیل جنین مناسب نیست و لازم است برای باردار شدن از روش‌های کمک‌باروری و استفاده از تخمک فردی دیگر استفاده شود.

اگر خانمی فقط یکبار دچار بارداری پوچ شد، جای نگرانی نیست
سروی اظهار داشت: بسیاری از زنان در طی دوران باروری خود ممکن است یک بارداری پوچ را تجربه کنند. این اختلال اگر تنها یک‌بار رخ دهد، نیازی به نگرانی و شروع درمان نیست، ولی اگر بیشتر از ۳ بار تکرار شود، حتماً زوج باید از نظر فرمول کروموزومی ‌چکاپ شوند و بررسی‌های دقیق‌تری در مورد آنها صورت گیرد.

آمار رسمی‌از بارداری پوچ وجود ندارد
استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در مورد آمار رسمی ‌این بیماری گفت: به دلیل اینکه بسیاری از این بارداری‌ها خودبه‌خود منجر به سقط می‌شوند و بررسی پزشکی جدی روی آن انجام نمی‌شود، آمار رسمی ‌از میزان بارداری‌های پوچ وجود ندارد.

وی ادامه داد: معمولاً راهی برای پیشگیری از این بیماری نیست و مدارکی دال بر تأثیر آلودگی هوا یا زندگی شهری در بروز این پدیده نیز وجود ندارد.

 

مهرخانه

انتهای پیام/