به گزارش پرنیان گیل، این روزها مظلومیت حجاب حکایت جگرسوزی است که در عرصه‌ی سینما و تئاتر در مواردی  حتی تا مرز کشف حجاب هم پیش رفته است چرا که  در حالی فرهنگ غرب مانند خوره بر جان و روح فرهنگ ایران اسلامی هجوم آورده است که پخش سریال ها و فیلم های ایرانی نظیر سریال عاشقانه ها، شهرزاد و غیره دست کمی از آن نداشته است.

پخش یا اکران فیلم ها و سریال هایی که در آن به راحتی اقدام به ترویج بی حجابی، بی غیرتی، بی توجهی به آداب و رسوم خانواده ایرانی و مسائل دینی و غیره می شود که در واقع در خور و شان نظام جمهوری اسلامی ایران نبوده است؛ لذا در حالی آمار اکران چنین فیلم و سریال هایی روز به روز در رسانه ملی کشور ما بیشتر و پررونق تر از گذشته می شود که مسئولان فرهنگی تنها شعار داده و بر روی کلمه فرهنگ مانور می روند.

آرایش های غلیظ زنان بازیگر، لباس های تنگ و بدن نمای غربی، رفاقت بین دختر و پسر، عشق های پنهان پدر و مادر، هوس بازی مردان متاهل یا نگهداری از سگ به جای فرزندآوری و غیره  تنها چیزهایی است که از شبکه های تلویزیونی پخش یا بر روی پرده سینما اکران می شود که این مهم گویا آن است مسئولان مربوطه در خوابی عمیق فرو رفته اند.

دیری است که به بهانه سریال های تاریخی از رسانه ملی و حال شبکه نمایش خانگی شاهد عریان شدن چهره ها و نماهایی به دور از شان ایران و ایرانی هستیم و انگار سازندگان و سرمایه گذاران اثر فراموش کرده اند که اگر چه نقاشان این صحنه و نقش گرایان آن در برهه ای تاریخی از افسارگسیختگی حجاب در نزد شاهان به سر می برند، اما فارغ از نقشی که به عهده دارند، هنرمندی از دیار ایران اسلامی هستند و مخاطبانی راستین از همین دیار دارند و نباید به بهانه همذات پنداری به سیمایی غریب با اصالت وجودی اسلامی و ایرانی ما چنگ گمراهی بیفکنند.

هر چند تا دیروز بر سریال های ماهواره ای تاکید داشته و هنوز هم که هنوز است این سریال ها در چند سال اخیر تاثیر خود را تا حد زیادی بر خانواده‌ها گذاشته است که زیاد شدن آمار خیانت‌ها هم در آقایان متاهل و هم در خانم‌ها، طلاق‌های عاطفی و توافقی، گویای این مطلب است.

اختلافات زناشویی، رواج روابط فرازناشویی و روابط غیرمجاز، سردی بین زوج‌ها، انزواطلبی، کاهش روابط عاطفی و روابط خانوادگی تنها بخشی از آسیب‌های شبکه‌های ماهواره‌ای است که بر بعضی از خانواده‌های ما تحمیل شده است.

سرور احمدی، روان‌شناس درباره تاثیر سریال های ایرانی و بد حجابی بازیگران و هنر پیشه ها  بر زندگی خانواده‌ها می‌گوید: مهم‌ترین مساله‌ای که در مورد وسایل و ابزار سمعی و بصری وجود دارد علاوه بر تاثیر کلی که بر خانواده می‌گذارد، مساله مقایسه است؛ به این معنا که بیننده، قهرمان، هنرپیشه و داستان سریال را با اطرافیان خود بویژه افراد خانواده و زندگی خود مقایسه می‌کند و بیشترین آسیب در این مقایسه‌ها به وجود می‌آید.

به طور مثال خانم ممکن است همسرش را با هنرپیشه مرد آن سریال‌ها مقایسه کند و آقا برعکس؛ و وقتی در سریال‌های  این زندگی‌های دستکاری شده و  توسط اعضای خانواده دیده و مقایسه می‌شوند باعث دور شدن هر چه بیشتر آنها از هم می‌گردد.

افزون بر آن که در شرایطی که سال‌هاست تلویزیون نسبت به وظایف تبلیغی و اقناعی خود در زمینه‌ی حجاب در خواب سنگین فرو رفته است و چه بسا در مواردی به تخریب حجاب پرداخته است، لزوم رعایت حدود حجاب و عفاف در ظاهر و رفتار بازیگران در مجموعه‌های نمایشی کمترین خواسته‌ای است که از دست اندرکاران این نهاد عظیم فرهنگی می‌توان انتظار داشت.

امید است در تولید و نظارت آثار تصویری اعم از سینمایی و تلویزیونی و به خصوص در فضای خانوادگی که مخاطبان اصلی آن هستند اهتمام ویژه و واقعی صورت گیرد تا خدای ناکرده از طریق هنری که باید متعالی باشد، موجبات انحراف بینندگان را فراهم نسازیم./آفتاب دل

انتهای پیام/