به گزارش پرنیان گیل، حجت الاسلام والمسلمین ستارعلیزاده در نشست خبری با اشاره به اینکه گیلان یک استان قرآنی است، اظهارکرد: چهلمین دوره مسابقات قرآنی گیلان با حضور ۴۰۰ نفر درسن بزرگسال درمقطع برادران و خواهران  درسالن همایش مخابرات برگزار می شود.

وی با بیان اینکه از۹۶/۲/۱۶ تا ۴/ ۳/ ۹۶ مرحله شهرستانی در ۱۳ شهرستان در۲۶ بقعه استان برگزارشد، عنوان کرد: مرحله استانی از۱۷ تا ۲۰  مرداد از ساعت ۸ و نیم صبح  برگزار می شود که دو روز نخست ویژه بانوان است.

مدیرکل اوقاف گیلان با اشاره به ظرفیت های بالایِ قرآنی گیلان و تاکید برشناسایی این ظرفیت ها افزود: یکی از راهها شناسایی این استعدا ها  برگزاریِ مسابقات است.

علیزاده با بیان اینکه رشته های این مسابقات حفظ ۵، ۱۰، و ۲۰ جز وکل قرآن و قرائت، اذان، دعاخوانی، تواشیح و معارف قرآنی است، تصریح کرد: معارف قرآنی درسه بخشِ تفسیر، حفظ موضوعی و حفظ معارف و احادیث برگزار می شود.

وی یکی ازوظایف مسئولان را حرکت در مسیر قرآن  وترویج آن دانست وخاطر نشان کرد: وقتی قرآن را معرفی می کنیم در واقع  مجموعه نیازمندی هایِ بشر را معرفی می کنیم و هدفِ ما توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی است با قرائت قران، آمادگی برای فهم و تدبر درقرآن ایجاد می شود.

مدیرکل اوقاف گیلان با تصریح براینکه ما در بخش برادران از ۸ داور بومی استانی استفاده می کنیم، افزود: برای اولین بار سه داور زبده گیلانی و سه داور از مشهد درمرحله استانی  دربخش خواهران شرکت می کنند و ازسه سال قبل، همه داوران دربخش برادارن بومی هستند.

علیزاده گفت: معمولا به سختی می توان از داوران بومی در مسابقات استانی استفاده کرد اما با تعامل و اعتمادی که اداره اوقاف گیلان دربین مجموعه های قرانی ایجاد کرده است، این اتفاق در گیلان رخ می دهد.

وی با تشکر از نماینده ولی فقیه و استاندار گیلان به دلیلِ حمایت از مسابقات قرآنی بیان کرد: تشکیل ستاد اجرایی مسابقات دراداره کل، وبرای اولین بار تشکیل جلسه ستاد هماهنگی مسابقات قران کریم امسال انجام شده است.

مدیرکل اوقاف گیلان تجلیل از خانواده های شهدای مدافع حرم را یکی از برنامه های مسابقات قرانی عنوان و تصریح کرد:۲۵  نفر به مرحله کشوری راه پیدا می کنند و برای اختتامیه مسابقات قرآنی، حضرت آیت الله قربانی حضور پیدا می کنند.

علیزاده با اشاره به اینکه ۴۰ موقوفه در حوزه قرآن داریم، افزود: از همه کسانی که امکاناتی دارند و می توانند در حوزه قرآنی وقف کنند درخواست می کنیم که به این امر خدا پسندانه اقدام کنند.

وی با بیان اینکه ۳۷۵ مرکز قرآنی درگیلان و سه مرکز تخصصی  در لنگرود و آستارا و صومعه سرا و یک مرکز آموزش مجازی قرآن در آستانه اشرفیه وجود دارد، گفت: در آینده نزدیک، ستاد توسعه موقوفات قرآنی را راه اندازی می کنیم.

پایان پیام/