به گزارش پرنیان گیل، مراسم نمادین دفن شهدای کربلا دیشب توسط مردم در آستان مقدس آقا سید جلاالدین اشرف برگزار شد.
آئین نمادین خاکسپاری شهدای کربلا توسط قوم بنی اسد در شهر مذهبی آستانه‌اشرفیه با به حرکت درآوردن دسته‌های عزاداری برگزار شد.
در این آئین که به روایتی یک‌شب بعد از شام غریبان در شهر آستانه‌اشرفیه برگزار می‌ شود، عزاداران درحالی‌ که وسایل حفاری زمین را بر دوش دارند و سروصورت خود را پوشانده‌اند در صفوف منظم با شعرخوانی و سینه‌زنی ، نوعی از مراسم دفن شهدای کربلا را به نمایش می‌گذارند.
بنا بر برخی اقوال، پس از رفتن ابن سعد ویارانش، جماعتی از بنی اسد که در نزدیکی کربلا منزل داشتند به صحنه کربلا وارد شدند و چون بدن‌های پاک و مقدس را به آن وضع دیدند دانستند که این بدن‌ها، اجساد مطهر حسین(ع) و یاران اوست، پس صدا به شیون و زاری بلند کردند و در شب موقعی که ایمن از دشمن بودند بر امام حسین(ع) ویارانش نماز گذاردند و آن‌ها را دفن نمودند. امام(ع) را در موضع فعلی آن و علی‌اصغر(ع) را پایین پای آن حضرت دفن کردند، قبری هم برای اهل‌بیت امام(ع) حفر نمودند و قبری نیز برای یاران امام(ع) در پایین پای حضرت در نظر گرفتند و آنان را در آنجا به خاک سپردند.بدن مبارک حضرت عباس(ع) را نیز در همان قبری که حال حاضر قبر او شناخته می‌شود و در همان‌جایی که به شهادت رسیده بود دفن نمودند.

4

انتهای پیام/