به گزارش پرنیان گیل، با انتشار فیلم‌‌هایی در فضای مجازی در خصوص اهانت گردشگران خارجی به مساجد، حجت الاسلام آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان در این خصوص اعتراضاتی به مسئولان میراث فرهنگی داشته و اهانت به منبر و مسجد را تقبیح نموده است. انتشار این فیلم موجب خشم اذهان عمومی نیز شده است.

حال این سوال مطرح می‌‌شود که مقصر این قضیه کیست؟ توریست از همه جا بیخبری که اطلاع کافی از مذهب اسلام ندارد یا مسئولی که اطلاع رسانی صحیحی در خصوص آیین و مذهب اسلام برای گردشگران نکرده و یا حتی زمان بندی مناسبی برای بازدید از اماکن مقدس همچون مساجد نداشته است؟

مطمئنا توریستی که با کفش و حجاب نامناسب وارد اماکن مقدس شده و بر منبر مسجد می‌‌نشیند اطلاعی از آداب حضور در مسجد ندارد و وظیفه این آگاه سازی بر عهده مسئولان است.

چه بسا با مدیریت صحیح زمان و جلوگیری از ورود توریست‌ها در هنگام اقامه نماز به مساجد و یا آگاه سازی ترویست‌ها توسط تور لیدر قبل از ورود به مساجد در خصوص عدم ورود به محراب و منبر مساجد چنین وقایع شرم آوری پیش نمی‌‌آمد. کشورهایی مانند ترکیه از ورود گردشگران به محل اقامه نماز و منبر جلوگیری می‌‌کنند و در زمان نماز گردشگران حق ورود به مساجد را ندارند و با این قانون، از پیش آمد چنین اتفاقاتی ممانعت می‌‌ورزند.

مسئولان ذی ربط در این مورد کم کاری‌هایی داشته‌‌اند که با توجه به نزدیک شدن رویداد تبریز ۲۰۱۸ و سرازیر شدن توریست‌ها به تبریز و اینکه امام زاده‌ها و مساجد تاریخی یکی از مقاصد گردشگری آنها در شهرمان هستند، باید هرچه سریع تر اقداماتی در این خصوص انجام دهند تا دیگر شاهد اتفاقاتی از این دست نباشیم./آناج

انتهای پیام/