خدیجه سلگی، مدیر مؤسسه قرآن و عترت جابربن عبدالله انصاری دررشت در گفت‌وگو با خبرنگار پرنیان گیل به مناسبت روز عصای سفید و به عنوان همسر یک روشندل اظهار کرد: من مربی روشندلان و خودم معلول جسمی و حرکتی هستم وهمچنین مربی قرآن و مدیرعامل موسسه قرآنی جابربن عبدالله انصاری ویژه نابینایان گیلان هستم.

28240

وی با اشاره به اینکه همسرم نابینا هستند و چندسالی عضو هیئت مدیره بودند و گاهی دربرخی ازکلاس ها شرکت می کنند گفت: سعی کردم، شرایطی را برایِ روشندلان، در رشته های مختلف قرآنی فراهم کنم تا در این زمینه فعالیت کنند.

مدیر مؤسسه قرآن و عترت جابربن عبدالله انصاری با بیان اینکه ما در این موسسه گروهی را آموزش می دهیم که همه آنها نابینا هستند، تصریح کرد: دربین همین عزیزان، کسانی هستند که به غیر از نابینایی، مشکلات گفتاری، کم شنوایی و معلولیت جسمی و حرکتی دارند، و ما به آنها خدمت می کنیم.

سلگی به عنوان یکی از خادمان روشندلان اظهار کرد: بارها ازسوی نهادهای مختلف تجلیل شدم؛ در سال ۹۵ از سوی سازمان اوقاف کشور، به عنوان بانوی فعال قرآنی، درسطح گیلان به عنوان مبلغ قرآنی از سویِ کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، و نیز اداره بهزیستی و سازمان تبلیغات.

وی با اشاره به سیره زندگی خود گفت: بعد ازگرفتن دیپلم دررشته علوم انسانی در شهر نهاوند ازاستان همدان، درحوزه علمیه قائم چیذر تهران، تا سطح یک حوزه، درس خواندم و پس از ازدواج با همسر گیلانی، درسال  ۷۹،  در رشت، ساکن هستم.

مدیر این موسسه قرآنی با اشاره به وضعیت نابینایان در این مکان عنوان کرد: نابینایانی داریم که به آموزش چهره به چهره نیاز دارند و به برخی نیز به صورت تلفنی، آموزش حفظ قرآن داده ایم. حافظانی برای یک جزء، دو، هفت، ده و پانزده جزء تربیت کرده ایم.

سلگی با بیان اینکه در این موسسه قرآنی به قرآن آموزان هرچیزی که به آن نیاز دارند، می دهیم، اظهار کرد: از کتاب قرآن بریل، رکوردر، فلش مموری، تا لوح و قلم و….دراختیارشان قرار می دهیم و هزینه راهشان را نیز پرداخت می کنیم.

وی در مورد چگونگی تهیه هزینه این موسسه و خدمت به روشندلان گفت: با رایزنی از طریق خیران، و با همکاری موسسه ی خیریه « با درس های شکوفا» ویژه نابینایان که درطبقه بالای موسسه ما مستقر هستند، و بیشتر اعضای هیئت مدیره دو موسسه مشترک هستند؛ خوابگاهی برای قرآن آموزانی که از جاهای مختلف استان می آیند، و همچنین یک دستگاه اتومبیل ون فراهم کرده ایم. موسسه ی با درس های شکوفا، آموزش کامپیوتر، ورزش، کلاس های خانه داری، سرود، تئاتر، پرداخت کمک هزینه تحصیلی، کارهای درمانی، ساخت وتعمیر منازل و فعالیت های خیریه ویژه نابینایان انجام می دهد و درموسسه جابربن عبدالله انصاری، کلاس های حفظ قرآن، روخوانی، روانخوانی، تواشیح، تدبر درقرآن، مفاهیم و احکام و اخلاق برگزار می شود و بیشتر این کلاس ها را برای کم شدن هزینه های موسسه، خودم چرخانده ام.

مدیر این موسسه قرآنی  با بیان اینکه توانایی های خود را باور دارم، همیشه به خودم گفته ام می توانم و همیشه به شوهرم یادآوری کرده ایم  که باید بگوید «ما می توانیم» تصریح کرد: برخی از کسانی که ما با آنها سروکار داریم، بخاطر شرایطشان ازخانه بیرون نیامده بودند و ارتباط برقرار نمی کردند، به همین علت، ناراحتی اعصاب و افسردگی داشتند و خیلی ازآنها به من وابسته شده اند. من با جنگندگی و دوندگی زیاد، برای کمک به آنها کار می کنم، مثلا ۵ شنبه- جمعه همین هفته ای که گذشت، آنها را به اردوی قم بردم و با اینکه نیاز داشتم برخی جاها را با مسافت زیاد، با ویلچر بروم و برای هماهنگی ها، سختی های این کار را تحمل کردم؛ اما برای اینکه برخی از این افراد مشکل هزینه، برای سفر دارند ویا رفتن به سفر برایشان سخت است، دوست دارم این کار را برایشان انجام دهم… و کسانی که شاهد فعالیت هایم هستند، به من می گویند: خیلی پشت کار داری! و خودت را به آب و آتش می زنی! و چون من خودم معلول هستم، و آنها را درک می کنم وطبق حدیثِ هرچه برای خود می پسندی برای دیگران نیز بپسند، علاقه دارم خدماتی که دوست دارند برایشان فراهم کنم.

بانو سلگی با اشاره به اینکه می دانم ایمان و تلاشی که برای این عزیزان صرف می کنم، بی جواب نمی ماند و دعای این عزیزان برایم باقیست و بدرقه راه زندگیم است و به برکت همین دعاها، توفیقاتی حاصل کرده ام گفت: من ازحمایت عاطفی آنها برخوردارم وگاهی اوقات، که کار ضروری داشته باشم درکنارم هستند و من که ازخانواده خودم دور هستم، هم صحبتی با آنها برایم انرژی بخش است.

وی با بیان روش های ارتباط درست با روشندلان قرآن آموز عنوان کرد: قرآن آموزی به نابینایان، همه جوره باید جذابیت داشته باشد و به هیچ وجه، نباید خشک باشد و ازهر روشی که بتوانیم باید برایشان کشش ایجاد کنیم؛ از طریقِ رفتن دسته جمعی به بیرون، تشویق، روی خوش و خوش اخلاقی! اخلاقی که مربی دارد، درجذابیت و کشش کلاس بسیار مهم است و من سعی می کنم، همه زمینه ها را برای آنها فراهم کنم.

مدیر این موسسه قرآنی با بیان اینکه من علاوه براین ها، خانه دار و مادر و همسر هستم، اظهار کرد: من باید پسرم  را به مدرسه و همسرم را با ماشینم سرکار ببرم، و با اینکه درد کمر وپا دارم، از لذت های مادی زندگی می زنم و وقتی برای نابینایان کار می کنم، با وجود مشکلات و فراز و نشیب هایی که درکار پیش می آید، ناامید نمی شوم و به خود می گویم شاید من مامور باشم تا وضعیت آنها را بهتر کنم و تاجایی که می توانم برای جامعه هدف( نابینایان و معلولان) مفید باشم و با چشم پوشی از خواسته های شخصی خود، شاید بتوانم قدمی برای ظهور حضرت ولی عصر(عج) با تربیت قرآن آموزان بردارم.

پر

بانو سلگی از حمایت همسر روشندل خود در زندگی مشترکشان گفت و زندگی خود را با هیچ چیزعوض نمی کنم عنوان کرد: با حقوق ۲۵۰ هزار تومان درماه که درمی آورم، همسرم به من می گوید، با اینکه این مبلغ، هزینه راهت هم نمی شود، و این فعالیت تو ارزش مادی برایت ندارد، اما من هیچ موقع تورا از آن منع نمی کنم و چیزی را با قرآن معامله نمی کنم و می دانم قرآن برایت جبران می کند.

انتهای پیام/