به گزارش پرنیان گیل ، اعتراض مردم سراوان به دپوی زباله در این منطقه و رسیدگی نکردن به اوضاع زندگیشان از جمله حقوق شهروندی است که مسئولین به پشت گوش هایشان حواله کردند و مدتهاست که رها شده مانده بود تا اینکه همچون همیشه تا مردم هوار نکشند گویی دردی قرار نیست درمان شود.

تامین آب آشامیدنی مردم روستای سراوان با استفاده از چاه های فیلمن شهری که برای همیشه این مشکل بزرگ و آرزوی دیرین مردم این منطقه را مرتفع خواهد کرد از جمله وعده هایی است که به تازگی فرماندار رشت داد و امید است مانند وعده های سرخرمنی که گریبان گیر مردم سراوان شده نباشد که وعده های انجام نشده از جمله درد هایی است که با آن روبرو شده اند.
طبیعتی زیبا و بکر در گیلان وجود دارد که گویی تا نابود نشود عده ای مسئول باورشان نمی شود که چه از دست داده اند.

وحید بشارتی یکی از نمایندگانی که ازسوی مردم سراوان برای نظارت به پیگیری خواسته هایشان انتخاب شده است، درگفتگو با خبرنگار پرنیان گیل اظهارکرد: ازسال ۶۴ تا کنون، مسئولانِ امر، زباله هایِ رشت را بدون علم ومنطق درست، دربطنِ جنگل هایِ زیبا و خدادادِ سراوان که ازسرمایه های منابع طبیعی ماست، تخلیه کرده اند.

پرنیان گیل-بشارتی2

وی ضمنِ بیانِ درد دل های مردم سراوان، به آزار و اذیت مردم توسط مگس ها و بوی تعفن زباله درسال گذشته وامسال اشاره و عنوان کرد: این معضلات باعث شده بود تامردم، ورودی لندفیلِ سراوان را ببندند، که با ورودِ نهادهایِ امنیتیِ استان، شهرداری متعهد شده بود، مخلوط ریزی و سم پاسی کند.

نماینده مردم درپیگیری امور مربوط به زباله ی سراوان افزود: متاسفانه شهرداری رشت، بدون فکر ومنطق صحیحی که قابل پذیرش باشد، اطراف محل دفن را جدول کشی وچراغانی کرد وگل کاشت وهمین خواسته های مردم، منبع درآمدی برای پیمانکارانی شد که ازسویِ شهرداری رشت به سراوان گسیل می شدند و شهرداری به تنها موضوعی که توجه نکرد، محیط زیست و عمل به خواسته های مردم بود.

بشارتی با بیان اینکه شهرداری رشت درآنجا به بهانه ی ورودِ احشام گاردریل نیز نصب کرد، گفـت: قرار بود ازپائین دست، تصفیه خانه بزنند و آنجا را کَنده بودند و تعدادی از درخت ها را بریدند، که بارشِ باران باعث فشار آوردن وجابه جایی زباله هایی که حالت پفکی دارند، شد.

وی اعلام کرد: این اتفاق سبب شد، تا کلونی مگس هایی که درقلب زباله ها جا داشتند، به سوی مردم آمدند ومردم را عاصی و آنها را به تنگ آورده است.

نماینده مردم برایِ پیگیریِ مشکلاتِ زباله ی سراوان تصریح کرد: محمدعلی ثابت قدم، شهردار سابق رشت و شورای سابق رشت ازاعتباراتی که برای تصفیه خانه درنظرگرفته شده بود برای پیاده راهِ رشت استفاده کردند.

بشارتی با تاکید براینکه نصرتی، شهردارفعلیِ رشت، دو هفته قبل از اتفاقِ رانش زباله ها، قرار دادِ زباله سوز را منعقد می کند، افزود: به گفته فرماندار رشت، این قرار داد ازسال ۹۲ معطل مانده بود و ازهمان زمان، امکان انعقاد آن وجود داشت اما شهردار رشت دراین زمینه اقدامی نکرد.

وی با بیان اینکه شهردار سابق و شورای شهر سابق رشت، وظیفه داشتند تا این قرار داد را به سرانجام برسانند، گفت: با اقدامِ شهردار رشت که تجربه ی ۲۸ سال سابقه ی مدیریتی خود را به شهر رشت آورده است، وهمانطور که رئیس شورای اسلامی سراوان عنوان کرد، طی حداکثر ۲۴ ماه، زباله سوز درسایت لاکان راه اندازی می شود و ۶۰۰ تن زباله را می سوزاند.

نماینده مردم برای پیگیریِ مشکلاتِ زباله ی سراوان از تخصیص اعتبار ۱۴ میلیاردی برای زباله سوز خبر داد و عنوان کرد: قرارشد، که با دستگاه درمحل گل بریزند وپرس کنند تا اگردوباره شرایط برای رانش مجددا فراهم شد، مشکلی پیش نیاید وهمچنین زباله ها، پس از نصب زباله سوز به آنجا برود و فضای محل، درختکاری شود.

بشارتی با ابراز گله مندی بسیار از شهردار سابق رشت، شورای سابق رشت و محیط زیست استان بیان کرد: مضمون یکی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب این است که اگرعاملی به محیط زیست آسیب برساند، همه موظف هستند که جلوی آن را بگیرند تا شرایط به حالت طبیعی بازگردد.

وی با بیان اینکه دوعاملِ ایجادِ مرغداری های بدون حساب و کتاب درمجوزدادن و نیز به ویژه تخلیه زباله ها، باعث تخریب محیط زیست منطقه سراوان شده است، افزود: ورود فرماندارموقعی که مشکل به یک معضل اجتماعی تبدیل شود، ضروری است، و درحالیکه وظیفه فرماندار وبخشدار نظارت عالیه است، اما ایشان با موضوع، برخورد بسیار منطقی کردند و درمنطقه حاضر شدند و ما ازفرماندار رشت، بخشدار سنگر و شهردار فعلی رشت تشکر می کنیم، چرا که چنین حرکتی را ازمسئولانِ سابق این پست ها، ندیده بودیم.

نماینده مردم برای پیگیریِ مشکلاتِ زباله ی سراوان گفت: مردم فهیم سراوان به محض ورود مسئولان با آنها برخورد صحیحی داشتند و پذیرای آنها شدند.

بشارتی خطاب به برخی ازاعضای شورای شهر سابق رشت اظهارکرد: آنها ازشهردار رشت حمایت می کردند، درحالیکه باید ثابت قدم را مجاب می کردند و الان حرف های به ظاهر دلسوزانه فایده ای برای مردم سراوان ندارد.

وی با بیان اینکه خانم فاطمه شیرزاد در رسانه ها مبادرت به اعلام دلسوزی نسبت به مردم سراوان می کنند بیان کرد: خانم شیرزاد مظلوم نمایی نکنند، چرا که یکی از مسببانِ بدبختی مردم سراوان، به دلیل حمایت ازشهردار و انجام ندادنِ وظایف نظارتیِ خود، ایشان وبرخی از اعضای سابق شورای رشت هستند و حنای ایشان برای مردم سراوان رنگ ندارد.

انتهای پیام/