به گزارش پرنیان گیل، همان گونه که می دانید زنان قبل از اسلام نه تنها از حقوق اولیه انسانی بهره ای نداشتند بلکه در برخی جوامع، زنان پست به شمار می آمدند. در چنین روزگاری که زن ارزش و اعتباری نداشت پیامبر اکرم ( ص ) مقام زن را در سطح یک انسان مستقل و دارای حقوق و شخصیت بالا بردند . پیامبر ( ص ) نسبت به زنان احترام خاصی قائل بودند و مرتباً درباره محبت و مهربانی و مدارا به آنان سفارش می کردند .

در دین اسلام، زن جایگاه بسیار والایی دارد؛ هم در اجتماع و هم در خانواده. زن سازنده خانواده است و خانواده کوچک ترین واحد اجتماعی جامعه می‌باشد؛ لذا می‌توان گفت که زن سازنده جامعه است و قادر است جامعه را به سمت سعادت و تعالی و یا به سمت انحراف و فساد سوق دهد. بهتر است نقش زن را به طور جداگانه در خانواده و جامعه بررسی کنیم تا در نهایت به نتیجه مطلوب نایل شویم.‌

از عهد باستان تا سه دهه پیش، سرنوشت زن در جامعه ایران به‌گونه‌های متنوعی رقم خورده است که از اوج عزت تا حضیض ذلت نوسان دارد.

در جامعه قبل از انقلاب اسلامی، به‌لحاظ سلطه فرهنگ بیگانه و در نتیجه شکل‌گیری یک بافت اجتماعی خاص، هرگونه تحرک و فعالیت سیاسی از زنان مسلمان سلب شده بود.

جامعه پیش از انقلاب در قبال نقش و جایگاه زن درکل دو گونه نگرش داشت:

۱ــ نگرشی که زن را عنصری زیبا، افسونگر، تنوع‌آفرین و گذراننده اوقات فراغت هوسبازان می‌دانست.

۲ــ نگرشی که زن را همچون پیچک ضعیفی معرفی می‌کرد که تاب هیچ مقاومتی در مقابل طوفان حوادث ندارد و انتظار هیچ کار جدی و مهمی از او نمی‌رود. زن در صحنه اجتماع آن روز الهه دلفریبی بود که تنها نقش دلبری خویش را خوب می‌دانست، زندگی او عاری از هدف بود و عمر خود را در تاریکی و بی‌خبری سپری می‌کرد.(۱)

با روشن‌شدن اولین شعله‌های انقلاب، زن ایرانی که قبل از آن تنها ایفاگر نقشی بسیار ساده و ناقص و بی‌خبر از نقش سازنده و ارزشمند خود بود، حصار بی‌بندوباری را درهم شکست، قیام کرد، همپای مردان جامعه به مبارزه برخاست و بدعتی نو گذاشت.

هنر انقلاب اسلامی این بود که زنان جامعه ما را متحول ساخت و در مسیر اسلام و ارزشهای الهی هدایت کرد و از بی هویتی و بی بند و باری و ابتذال که سوغات غرب بود، به سوی عزت خواهی، عفاف، درک شخصیت و کمال جویی و تحول فکری و روحی هدایت کرد و از دون مایگی به اوج انسانیت ارتقا بخشید.(۲)

نمونه هایی از شیرزنان ایران اسلامی:

  • «مرضیه حدیدچی(دباغ) » پس از شهادت آیت الله سعیدی در۱۳۴۹ به مبارزه و تبلیغ خود علیه رژیم شاه شدت می‌بخشد و سرانجام در۱۳۵۲ توسط ساواک دستگیر می شود. در کمیته مشترک به همراه دخترش شدیدترین شکنجه‌ها را تحمل کرده به سختی بیمار می‌شود. وی بعد از انقلاب فرمانده سپاه پاسداران همدان شد و به عنوان اولین بانوی فرمانده در ایران اسلامی خدمت کرد.تا اینکه سال گذشته پس از گذراندن دوره‌ای بیماری در بیمارستان دارفانی را وداع گفت.
  • «فرنگیس حیدرپور»؛ نامش آشنا نیست! شیرزن کرد را هم که به پسوند اسمش اضافه کنی شاید کمتر کسی بداند او زنی است که با یک تبر به جنگ با سربازان عراقی در دوران دفاع مقدس رفته و اتفاقا پیروز هم شده است.
  • «سیده طاهره هاشمی» یکی از همین بانوان است که در ۱۴ سالگی به شهادت رسیده است. وی ششم بهمن ماه ۱۳۶۰ درحالی که برای رزمندگان اسلام که برای ضدانقلاب در شهر مستقر بودند مشغول جمع‌آوری دارو و غذا بود مورد اصابت گلوله عناصر ضدانقلاب قرار گرفت و شهید شد.
  • از دیگر زنان شهیده که در راه اعتلای کشورمان به شهادت رسیده است می‌توان به شهیده «نسرین افضل» اشاره کرد که در فقر فرهنگی آن زمان در کردستان تلاش فراوان کرد و در بهار سال ۱۳۶۱ در شامگاه هنگامی که از مراسمی به منزل باز می‌گشت سوار خودرویی شد اما در مسیر به کمین عوامل ضدانقلاب ‌افتاد و در آن جمع، تنها، شهیده نسرین افضل مورد اصابت گلوله دشمن قرار گرفت و به شهادت رسید.

پرنیان 22

و بسیاری دیگر از زنان سرزمینمان که با پیدا کردن هویت انسانی شان دوشادوش مردان پای استقلال و عظمت ایران اسلامی ایستادند.

بانوی نخبه گیلانی نمونه ای از نسل ۶۰ انقلاب :

«پریناز حسن زاده» یک بانوی بسیجی و نخبه علمی که متولد سال ۱۳۶۶ و اهل تالش است، توانست به عنوان در زمینه های  علمی خوش بدرخشد. تحصیلات وی در مقطع کارشناسی مهندسی پلیمر بوده و در همین سطح توانسته جز کسانی باشد که توانسته اند کتاب های فنی و مقاله های برتر داخلی و خارجی زیادی را منتشر کند.

وی هم اکنون به عنوان مشاور ارشد برخی از سازمان هاست و با توجه به اینکه بورسیه خارج را داشت اما ترجیح داد که در  داخل از کشور از داشته هایش بهره ببرد و در خدمت کشورش باشد.

وی در گفتگو با خبرنگار پرنیان گیل با بیان اینکه زنان ما باید در عین حال که در جامعه حضور فعال دارند نباید پوسته واقعی خود و اصل خود را فراموش کنند زیرا مهمترین عامل موفقیت زنان چه در جامعه و چه در خانواده ماندن در جایگاه خود است و نباید به دنبال برابری و تساوی جنسیتی باشد چرا که جنس زن در مقام های مختلف زن ، همسر و مادر است که معنا پیدا می کند و می تواند تنها در این قالب خود را نشان دهد.


اسلام و انقلاب آمد و زنان را از این منجلاب فرهنگی نجات داد و آنان را به اخلاق اسلامی و حجاب و عفاف و فضیلتها آراسته ساخت و امام خمینی (ره) در این خصوص می فرمایند:

«ما نهضت خودمان را مدیون زنها می دانیم. مردها به تبع زنها در خیابانها می ریختند. تشویق می کردند زنها مردان را. خودشان در صفهای جلو بودند. و این طور شد که مردهای ایران از مخدرات ایران، از بانوان ایران عبرت گرفتند و تعلیم گرفتند.»

«بانوان عزیز ما اسباب این شدند که مردها هم جرات و شجاعت پیدا کنند. ما مرهون زحمات شما خانم‌ها هستیم.»(۲)

منبع:

(۱)فرزانه مافی، آشنایان ناآشنا، دبیرخانه کنگره بررسی نقش زنان در دفاع و امنیت، ۱۳۷۶

(۲)نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره)

انتهای پیام/