به گزارش پرنیان گیل، طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی که تاکنون چندبار به تعویق افتاده همچنان اجرایی نشده است در حالی که این طرح قرار بود به کاهش رکود حاکم یافته بر بخش تولید کمک کند.

با وجود اینکه قرار بود با اختصاص منابع ویژه، جهت خرید کالاهای ایرانی تسهیلات ارزان قیمت به مردم پرداخت شود اما همچنان شاهد بی اعتباری طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی هستیم این در حالی است که در این شرایط یکصد هزار خودرو انبار شده به راحتی به فروش رسیده است اما مسئلین برای اجرای چنین طرحی تعلل می کنند.

عدم استقبال از طرح کارت اعتباری به دلیل شرایط سخت

غزنوی، سخنگوی انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی در این باره گفته: چهار هزار میلیارد تومان بودجه برای این کار در نظر گرفته شده اما شرایط سخت نظیر پرداخت اقساط ۱۲ ماهه با سود ۱۲ درصد که مزیتی نداشت و همچنین ارائه شرایط بهتر از سوی تولید کنندگان سبب شد تنها یک درصد این بودجه با گذشت دو سال جذب شود.

بعد از عدم استقبال مردم از اجرای طرح کارت اعتباری، بانک مرکزی طرح های دیگری را رونمایی کرد که قرار بود به اتکای منابع بانکها سبب تحریک تقاضا شود و البته محدودیت خرید کالای ایرانی هم حذف شده بود.

شکست مجدد طرح ارائه شده از سوی بانک مرکزی

ولی اله سیف در این باره گفته بود: درصدد رونمایی از محصول جدید نظام بانکی هستیم به گونه ای که کارت اعتباری جدید جایگزین کلیه فرمهای مربوط به تامین مالی های خرد شود.

وی افزود: در گذشته انتقادهایی به نظام بانکی می شده مبنی بر اینکه برای اخذ وام خرید کالا، فاکتورهای صوری ارائه می شود اما اینک با صدور کارتهای اعتباری از طریق عقد مرابحه ضرورتی به آن کارتها نیست و دارندگان کارت می توانند به راحتی به فروشگاه ها مراجعه کنند.

در حال حاضر گویا کمر وامهای خرد زیر وام ها میلیاردی خرد می شود زیرا این طرح هم به سرنوشت دیگر طرح ها دچار شده و بانکها زیر بار آن نرفتند، آن کارتهایی که از منابع شش قفه بانکی هم بیرون آمدند به همین سرنوشت مبتلا شدند؛ خریدهایی که تنها به نام تولید و به کاک فروشندگانی است که از کارتها کارمزد می گیرند.

صدور فاکتورهای صوری برای نقد کردن کارتهای اعتباری

تهام پور، رئیس اتحادیه فروشندگان لوزام خانگی در این باره گفت : موارد زیادی پیش می آید که مثلا طرف۵۰ میلیون پیش فاکتور می خواهد و مبلغی کلان از سوی فروشندگان برای صدور این پیش فاکتور دریافت می شوند زیرا عده ای تنها میخواهند به جای خرید کالا، کارت خود را نقد کنند.

با استمرار این شرایط پرونده کارتهای اعتباری خرید کالا در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باز شد و با مصوبه این ستاد بانک مرکزی و وزارت صنعت و معدن مکلف به اجرای طرحی شدند که نواقص قبلی را نداشته باشد، در این میان وزارت صنعت مرداد امسال طرح جدیدی را ارائه داد که به مذاق بانک مرکزی خوش نیامد.

به گفته مدیر کل دفتر صنایع فلزی وزارت صنعت و معدن، بانک مرکزی برای مسکوت ماندن طرح وزارت صنعت خود دست به کار تدوین طرح جدید می شود، از سوی دیگر بانک مرکزی گفته در حال حاضر طرح پیشنهادی اش هنوز در کمیسیون اعتبارات است.

وعده وعیدهای بانک مرکزی و وزارت صنعت جهت اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالا

میرمحمد صادقی؛ مدیر کل اعتبارت بانک مرکزی از اجرای طرح جدید این بانک برای خرید کالای ایرانی خبر داد و گفت: در حال بررسی طرحی با همکای وزارت صنعت و معدن هستیم تا کارت خرید ویژه کالای ایرانی را طراحی کنیم.

وی افزود: مشکل طرح قبلی این بود که سامانه خرید کالای ایرانی توسط بیشتر تولید کنندگان ایرانی ایجاد نشده بود.

غزنوی؛ سخنگوی انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی در جواب این موضوع گفت : دوباره شاهد این هستیم که با وجود خبر آغاز به کار کارتهای اعتباری این طرح اجرایی نشده و البته به هیچ وجه هم اجرا نمی شود این در حالی است که بقیه تولید کنندگان و بازار هم مجهز به این سیستم شده بود.

چهار ماه بیشتر به اجرای این طرح باقی نمانده طرحی که طبق مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باید به سازمان مدیریت و برنامه ریزی محول تا تصویب و اجرا شود اما کماکان رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از آخرین وضعیت آن ابراز بی اطلاعی می کند؛

بی اطلاعی از آخرین وضعیت اجرای کارتهای اعتباری خرید

نوبخت در این باره گفته: اینکه این طرح اعتباری برای خرید کالاهای داخلی آمده باشد ضرورتی برای سازمان نیست اینکه چه وضعیتی دارد هم ما بی اطلاع هستیم./مرصاد

انتهای پیام/