به گزارش پرنیان گیل؛ یکی از مهم ترین آسیب های اجتماعی که امروزه خانواده ها با آن روبه رو هستند خیانت می باشد  و بدتر از خیانت می توان به عادی شدن این واژه در میان نسل جدید اشاره کرد.

به نقل ازآفتاب دل، خیانت واژه های است که شاید همگی ما وقتی که با واژه ه طلاق روبه رو می شویم جزء دلیلی باشد که به ذهنمان خطور می کند آمارها و گزارش های روانشناسان و دادگاه های خانواده نشان می دهد در دهه گذشته گرایش به خیانت به همسر در جامعه ما بسیار افزایش یافته است اما چرا خیانت؟ و چه عوامل و دلایلی دست در دست هم قرار می دهند و شرایط را فرهم می اورند که موجب خیانت از طرف زوجین شود می توان گفت تحقیقات نشان داده است که یکی از علت‌های اصلی برای انجام خیانت در زوجین نارضایتی عاطفی است که البته این مسئله از سوی هر دو زوج مطرح است، چه زن و چه مرد بیشتر زمانی به سمت خیانت می‌روند که مورد بی‌توجهی عاطفی قرار بگیرند این بی‌توجهی به هر نحوی می‌تواند خود را نشان دهد خیانت زوجین یکی از شایع ترین مسایلی است که در زندگی امروزی افراد به چشم می خورد. خیانت می تواند بصورت های مختلف در زندگی فرد بروز داده شود این موضوع می تواند در ابتدا بصورت یک مشکل ساده خود را نمایان کند و در ادامه تبدیل به یک مشکل جدی و حتی در بعضی از مواقع منجر به جدایی و از هم پاشیدن خانواده شود جهت روشن شدن اینکه چرا خیانت در خانواده ها صورت می گیرد به سراغ چندین نفر از این افراد رفته ونظرات ان ها را در این باره جویا شده ایم که در ادامه می خوانید.

بی توجهی عاطفی عامل ایجاد خیانت

ساره . م که دو سال است از همسرش جدا شده و به همراه دختر سه ساله اش به تنهایی زندگی می کند در گفتکو با خبرنگارمی گوید: در ابتدا زندگی خوبی داشتیم و من و همسرم در یک کارگاه مشغول فعالیت و کار بودیم بعد از سه سال از زندگی صاحب یک دختر شدیم و زندگیمان روال عادی خود را طی می کرد ولی کم کم مشاهده کردم که رفتار همسرم تغییر کرده است و بیشتر اوقات سرش به گوشی مشغول می باشد  و حتی از من می خواست که بیشتر اوقات در خانه پدریم باشم و برایش مهم نبود که کی به خانه بیایم.

وی ادامه می دهد : این روال ادامه داشت تا اینکه متوجه شدم که همسرم با یه دختر در ارتباط می باشد و حتی بیشتر اوقاتش را با او می گذراند .

وقتی علت خیانت را از او جویا می شوم جواب می دهد: با تولد اولین بچه ا م بیشترین وقت را صرف بچه ام می کردم به گونه ای که شاید بگویم کمتر به همسرم توجه می کردم و اکثر اوقات تنهایش می گذاشتم و می گویم کمبود عاطفی که همسرم با ان مواجه شد سبب روی اوردن به خیانت و از هم پاشیده شدن زندگیمان شد واعتراف می کنم که هر دوی ما در به وجود اوردن خیانت مقصر بودیم و امیدوارم که این مسایل برای هیچ خانواده ای پیش نیاید و خانم ها سعی نمایند که بیشتر اوقات به همسرشان توجه نموده و سرگرم شدن و تربیت فرزند موجب نشود که همسرشان را از مهر و عطوفت و محبت خود محروم کرده و توجه به همسر در اولویت زندگیشان باشد.

شبکه های اجتماعی دری برای ورود خیانت به خانواده  

کامران .ف در گفتگو با خبرنگار از زندگیش می گوید و از پشیمان شدنش از زندگی زمانی که تازه جوان بودم و خیال ازدواج به سرم زده بود  مادرم اصرار داشت با دختر باایمان و باحجابی ازدواج کنم که تا آخر عمر یار و یاورم باشد با همین معیارها هر دختری را که از همسایه و فامیل می‌شناخت به من پیشنهاد داد اما متاسفانه من تنها به دنبال یاری زیبا بودم.

وی ادامه می دهد: مدتی گذشت و کسی که به دنبالش می‌گشتم را یک روز توی خیابان دیدم و در یک نگاه عاشقش شدم. تعقیبش کردم و خانه‌اش را پیدا کردم. ما زیر یک سقف رفتیم. همسرم زیبا بود اما نه باحجاب بود و نه باایمان.

وی می افزاید : عاشق او بودم و هرکاری برایش می‌کردم. وقتی گفت باید خانه‌مان در محله‌های بالاشهر باشد قبول کردم. گفت می‌خواهم درس بخوانم، قبول کردم و تلاش کردم تا به راحتی به تحصیل بپردازد. حتی موتورم را دادم و برای همسرم ماشین خریدم. روزها همین طور سپری شدند ولی او هر روز بیش‌تر تغییر می‌کرد.

وی ادامه می دهد : او دیگر بهانه‌گیر شده بود و به هر دلیلی با من قهر می‌کرد. مشغولیتش با موبایلش بود و من هم انتظار می‌کشیدم دوباره همان همسر خودم شود اما یک شب روبرویم نشست و از طلاق توافقی گفت که بعدا مشخص شد  که در فضای مجازی در تلگرام با پسری در حال چت کردن شده و با مرور زمان رابطه ان ها محکم شده بود و پسر از وی درخواست کرده است که طلاق بگیرد می‌گفت به درد هم نمی‌خوریم. من را بی‌سواد و لاغر می‌دانست. من هم طبیعتا مخالفت کردم. حتی غرور مردانه‌ام را له کردم و به او التماس کردم حرف از جدایی‌مان نزند اما او ناراحت شد و رفت و….

وی می گوید: من بی تجربه بودم  و به راحتی تمام تکنولوژی های نو را در خانه گذاشته بودم غافل از اینکه روزی برسد و همین گوشی ای که در دست همسرم است موجب از هم پاشیده شدن زندگیم شود از خانواده ها می خواهم که سعی کنند هر چیزی رابدون نظارت درچهار چوب منزلشان  وارد نکنند و انشالله روزی برسد که خانواده های ما ایمان و اعتماد و عقیده خود را چون والدین گذشته ما رعایت کرده تا بتوانند در مسیر تکامل قرار گرقته و از این اسیب ها به دور باشند چرا که فرهنگ کرد و کردستان قدمتی بس طولانی دارد و اگر بتوانیم فرهنگ خود را حفظ کرده از بسیاری از این مسایل جلو گیری کرده ایم.

عادی شدن رابطه و خیانت به همسر با تماشای فیلم های ماهواره ای

یکی دیگر از اشخاصی که دچار خیانت شده بود و نخواست نامی از وی منتشر شود در گفتگو با خبرنگار اظهار می کند: شوهرم مهندس ساختمان بود و اکثر اوقات سرکار و شب ها دیر به خانه برمی گشت من هم خودم تنها در خانه و سرگرمی که داشتم هفته ای سه مرتبه به باشگاه می رفتم و اکثر اوقات پای ماهواره می نشستم و فیلم های ترکیه ای را نگاه می کردم.

وی ادامه می دهد: ادمی بودم که همیشه چهار چوب زندگی خود را راعایت کرده ولی به مرور زمان حسی در من به وجود امد حالا که شوهرم خانه نیست مشکلی ندارد که من هم مانند فیلم های ماهواره ای رفتار کرده و دوستی برای خود بگیرمو  کم رنگ شدن حیا و به قول معروف حیا زدایی  من از کانون خانواده و اعضای آن  شروع شد.

وی ادامه می دهد : اعضای یک خانواده وقتی در سریال های ماهواره ای خیانت و روابط آزاد زن و مرد را تماشا می کنند این احساس به آنها دست می دهد که این افراد در زندگی خود موفق هستند و هیچ مشکلی ندارند؛ پس به راحتی به آن سمت و سو گرایش پیدا می کنند و به راحتی در دامی می افتند که مدیران این شبکه ها برای آنها طراحی کرده اند.

وی اضافه می کند: دیگر همه چیز برایم عادی شده بود و به مرور زمان حتی تیپ و قیافه خود را مانند ان ها می کردم و دیگر به گونه ای شده بودم که کاملا بی حجاب و در قید و بند خاصی هم نبودم همین اثرات ماهواره و بی قیدی سبب شد که با یک نفر دوست شده  و رابطه ی پنهانی شروع شد و زمانی که شوهرم از این رابطه خبر دار شد دیگر حتی برای یک دقیقه هم اجازه نداد که با هم زندگی کنیم.

وی می افزود: از خانواده ها می خواهم و خواهش دارم که ماهواره ها را در خانه خود جمع کرده و به هیچ وجه  نگذارند که به خانه شان بیاید چون به مرور زمان ادم هایی که که این برنامه های انها را دنبال می کند مانند خودشان می کنند و از هم پاشیدگی خانواده و در نهایت طلاق بسیار بسیار پشیمانم.

 راه جلو گیری از خیانت؛ تعهد پذیری و رابطه سالم عاطفی

فریده کمانگر کارشناس ارشد  روانشناسی در گفتگو با خبرنگار در خصوص خیانت اظهار داشت: به توصیه روانشناسان برای داشتن یک رابطه سالم، ابتدا باید رابطه عاطفی را بهبود بخشید تا احساس پوچی و تنهایی در طرف مقابل پیش نیاید وقتی دو نفر با هم پیوند زناشویی انجام داده و عقد می بندند درواقع نسبت به همدیگر متعهد می شوند که در تمامی شرایط دشوار در کنار هم یارو یاور همدیگر باشند اما با توجه به شرایط اقتصادی، یکنواخت بودن زندگی ،تفاهم نداشتن و رفع نکردن نیازها و همچنین دیگر عوامل باعث بروز لغزشی به نام خیانت می شوند.

وی در ادامه افزود: وقتی مرد یا زن دچار لغزش می شود و نفر دومی را به زندگی خصوصی اش راه می دهد  مرتکب خیانت شده که عملی نکوهیده ، زشت و خطایی نابخشودنی و ناپسند است.

کمانگر اضافه کرد: پیمان شکنی به عنوان یک رویداد آسیب زا، قادر است زندگی زناشویی یک زوج را به مخاطره اندازد. به بیان دیگر، این رفتار یکی از دلایل اصلی جدایی در خانواده های ایرانی محسوب می شود. علت های زیادی را برای پیمان شکنی یک زوج می توان برشمرد که مهم ترین آن ها مشکلات شخصیتی، کم رنگ شدن آموزه های دینی، عدم تعهد و نبود نگرش پایبندی به خانواده ، ازبین رفتن عشق و علاقه، عدم جذابیت همسر، سهل انگاری همسر، هوسرانی، عقده های جنسی، اخلاق و رفتار غیرقابل تحمل همسر، بی خطر شمردن خیانت، زیاده خواهی و تنوع طلبی را از دلایل اصلی خیانت و بی وفایی همسران به یکدیگر می دانند.

راه علاج چیست؟

روانشناس : اول اینکه زن و مرد باید در انتخاب همسر دقت کنند و فقط بر اساس یک بعد ازدواج نکنند چرا که در طول زمان این ابعاد در نظر زن و شوهر عادی می شود. پس باید حتما یکسری اصول در انتخاب شریک زندگی شان در نظر بگیرند. دوم اینکه زمانی که زن و شوهر ازدواج کردند نباید فکر کنند حالا همه چیز درست است. زندگی مشترک نیاز به توجه و تقویت دارد. ازدواج مانند گیاهی است که باید به آن رسید تا رشد پیدا کند. وقتی دختر و پسر با یکدیگر ازدواج کردند مثل آن است نهالی را کاشته باشند و اگر آبیاری نشود، خشک می شود. توصیه ام این است که افراد پس از ازدواج خاطرات خوب خود را با یکدیگر مرور کنند و اینکه ازدواجشان براساس عشق و علاقه بوده است همیشه زنده نگهدارند و آموزه های دینی را سرلوحه زندگی خود قرار دهند.

 غریبه رحیمی