به گزارش پرنیان گیل، چند روزی است برخی از سینماهای کشور اکران فیلم حاشیه ساز «آذر» را با عکس معروف موتور سواری نیکی کریمی روی پرده سینما برده اند.

«نیکی کریمی» که چند سالی است به حوزه کارگردانی هم ورود کرده است و گویا تلاش دارد تا از نگاهی فمنیستی به زنان در فیلم هایش نگاه کند؛ امسال همه هدفش را در موتور سواری بانوان و قبح شکنی آن در کشور متمرکز کرده است!

184023_937

فیلم سینمایی «آذر» که اتفاقاً با همکاری سازمان زندان ها و نیروی انتظامی ساخته شده است و این دو سازمان بدون توجه به متن و محتوای فیلمنامه همکاری لازمه را با نیکی کریمی داشته اند؛ روایت گر یک زندگی خانوادگی است که مرد در آن به دلیلی به زندان می افتد و زن که می خواهد رستورانش را نگه دارد تا پول دیه را فراهم کند خودش سوار بر موتور می شود و غذا و پیتزا به درب منزل مردم می رساند!

در سکانسی از فیلم آذر وقتی نیکی کریمی سوار بر موتور پیتزای یک مرد مسن را به او تحویل می دهد، او می پرسد انقلاب شده است؟! دیالوگی که همه تماشاگران را به خنده وا می دارد اما خنده ای از جنس سیاسی!

قبح شکنی نیکی کریمی در این فیلم با توجیه اینکه یک زن مجبور به کار کردن و تأمین دیه است و نشان دادن یک شخصیت بسیار موجه این زن در کنار موتور سواری اش موضوعی است که هیچ مسئولی در اداره امور سینمایی وزارت ارشاد به آن توجه نکرده است!

حالا بعد از اکران این فیلم نیکی کریمی در نامه ای به صدا و سیما خط و نشان هم کشیده است که صدا و سیما نگاه مناسبی به زن ندارد و مثل عده ای قلیل از مردم جامعه دنبال این است که زنان را گوشه نشین کند و به همین دلیل تبلیغات فیلم آذر را در رسانه ملی نشان نمی دهد!

وی همچنین در اقدامی متحیر کننده مدعی شده است فیلمش را با هدف شاخته و خودش برای زن مستقل ارزش قائل است و فیلمش نشان دهنده زن مستقل است!

184026_514

حالا اینکه کارگردان چطور از موتور سواری یک زن برای رساندن پیتزا نزد مردم که کم شأن ترین کار برای یک زن می تواند باشد را معنای استقلال برداشت کرده است را باید درمیزان تخصص و علم کارگردان از علوم اجتماعی بررسی کرد.

اخیراً گویی روشنفکر بودن کارگردانان ما اینگونه ثابت می شود که چهره ای سیاه و داغان از اوضاع زنان در کشور خود به دنیا نشان بدهند و همه استقلال یک زن را در سیگار کشیدن، با نامحرم چرخیدن و موتور سواری و دوچرخه سواری معنا کنند حال آنکه یک چهره ای دروغین چهره جامعه مسلمان و ایرانی ما نیست شاید چهره زندگی خودشان باشد که همه استقلالشان در موتورسواری خلاصه می شود./شهدای ایران

انتهای پیام /