به گزارش پرنیان گیل، فهرست ۲۶ انیمیشن ارسالی برای شرکت در بخش بهترین انیمیشن بلند جوایز سینمایی اسکار در سال ۲۰۱۸ اعلام شد که در بین اسامی، یک انیمیشن درباره ایران هم دیده می‌شود: «اسب‌های پنجره‌ای» به کارگردانی آن ماری فلمینگ، فیلمساز ۵۵ ساله کانادایی که پیمان معادی، بازیگر ایرانی نیز در آن همکاری کرده است. انیمیشنی که مثل سایر آثار ضدایرانی غرب، تصویری به شدت سیاه از کشور ایران نمایش می‌دهد.

بنابر این گزارش، به نوشته سینماپرس، در «اسب‌های پنجره‌ای» به خصوص چهره‌ای جنگ‌طلب و خشن از امام خمینی(ره) برای مخاطب اصلی که نوجوانان ایرانی خارج از کشور هستند به تصویر کشیده شده است.

اما نکته قابل توجه همکاری چند ایرانی برای ساخت فیلم یک کارگردان کانادایی است. شهره آغداشلو و نوید نگهبان دو صداپیشه اصلی این فیلم هستند که در ساخت این فیلم شرکت کردند.

اما در بین عوامل این فیلم، نام یک بازیگر فعال در ایران هم خودنمایی می‌کند:پیمان معادی در «اسب‌های پنجره‌ای» صداپیشه یکی از نقش‌های ایرانی است. معادی که متولد آمریکاست و بعد از موفقیت فیلم جدایی در جشنواره‌ها و اکران‌های بین‌المللی، فعالیت‌های گسترده‌ای در آثار سینمایی خارج از مرزهای ایران داشته، در این فیلم هم نقشی کوتاه و نه چندان قابل توجه ایفا کرده.

183740_140
گفتنی است شهره آغداشلو، یک بهائی است که قبلا هم در آثار ضدایرانی ظاهر شده است. پسر وی نیز- هوشنگ توزیع- یک بهائی فعال در عرصه تئاتر است. آغداشلو پیش از این همسو با تبلیغات اسلام‌هراسی در غرب گفته بود: «همه تروریست‌ها مسلمان هستند.»

انتهای پیام  /