به گزارش پرنیان گیل،لایحه بودجه سال ۹۷ صبح امروز توسط رییس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی‌‌ تقدیم شد تا بهارستان‌نشینان بررسی بودجه سال آینده را در دستور کار خود قرار دهند.

جدول زیر اعتبار در نظر گرفته‌شده در لایحه بودجه ۹۷ برای نهادهای حوزه امور زنان و خانواده را نشان می‌دهد. (ارقام به میلیون ریال)

عنوان

اعتبار در لایحه بودجه ۹۷

درصد رشد

معاونت امور زنان و خانواده

۲۱۰٫۰۷۵

۳۸٫۱۷

شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران

۲,۷۱۳,۳۱۰

۱۸٫۴۸

بیمه زنان سرپرست خانه‌دار متأهل با اولوین زنان سرپرست خانوار

۱۴۶٫۰۰۰

۳۹٫۱۶-

باید به این نکته اشاره داشت که بودجه شورای فرهنگی اجتماعی زنان به‌عنوان یکی از نهادهای متولی حوزه زنان سال ۹۶ به‌صورت کلی در لایحه بودجه وجود داشت اما در لایحه بودجه سال ۹۷ بودجه‌ای با نام این شورا اختصاص پیدا نکرده اما ذیل بودجه بودجه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، دو محور مشخص شده است که یکی از این محورها، “برنامه سیاست‌گذاری در امور زنان و تحکیم خانواده با زیر عنوان راهبری و ساماندهی فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی زنان” است و مبلغ ۱۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال به این منظور اختصاص داده شده است. محور دوم، انجام پژوهش‌های کاربردی مرتبط با امور زنان و تحکیم خانواده است که بودجه تعیین‌شده برای آن مبلغ پنج میلیارد ریال است.

بودجه دانشگاه‌های زنانه
در بخش دیگری از عناوین کلی بودجه شاهد اختصاص اعتبار به دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه‌های زنانه هستیم که در جدول زیر اعتبارات اختصاص‌یافته به این دانشگاه‌ها را ملاحظه می‌کنیم.

دانشگاه‌های زنانه

اعتبار در لایحه بودجه ۹۷

دانشگاه الزهرا(س)

۱٫۳۵۶٫۸۹۳

دانشگاه فرزانگان سمنان (ویژه خواهران)

۲۵٫۳۰۹

دانشگاه کاشان پردیس خواهران

۲۸٫۷۵۶

دانشگاه کوثر (ویژه خواهران)

۹۰٫۳۳۷

دانشکده علوم انسانی حضرت نرجس(س)

۴۴٫۴۱۹

دانشکده فنی و مهندسی فناوری های نوین سبزوار حضرت زینب (ویژه خواهران)

۳۰٫۲۱۱

زنانه‌های بودجه وزارت بهداشت
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در بخش‌های مختلف بودجه‌هایی مرتبط با حوزه زنان و خانواده دارد که در جدول زیر نگاهی به این بودجه‌ها داریم.

عنوان

اعتبار در لایحه بودجه ۹۷

برنامه اجرای امنیت غذا و تغذیه

آموزش زنان باردار و شیرده در زمینه تغذیه سالم

۹٫۷۳۱

ارتقاء سطح سلامت دانش‌آموزان از طریق آموزش تغذیه و آهن‌یاری

۱۶٫۷۲۷

بهبود تغذیه کودکان زیر پنج سال در قالب برنامه کودک سالم

۸٫۴۹۸

بهبود تغذیه و امنیت غذایی در ۷ استان کمتر برخوردار

۸٫۸۴۴

بهبود تغذیه میانسالان و سالمندان

۶۰۰

برنامه ارتقای شاخص‌های بهداشتی

ارتقای شاخص‌های ترویج تغذیه با شیر مادر

۲٫۴۱۵

ارتقای شاخص‌های سلامت مادران

۶٫۸۹۹

ارتقای سلامت باروری و فرزندآوری

۱۱۷٫۲۷۷

برنامه ارتقای شاخص‌های سلامت خانواده

اجرای اقدامات و بسته‌های اجرایی سیاست‌های جمعیتی کشور

۲٫۰۰۰٫۰۰۰

ترویج زایمان

۲٫۵۰۰٫۰۰۰

درمان ناباروری

۱٫۵۰۰٫۰۰۰

ذیل ردیف بودجه دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز بودجه‌ای با عنوان “خدمات سلامت جمعیت، خانواده و مدارس” در نظر گرفته شده است.

در بخش‌های دیگری از لایحه بودجه ۹۷ نیز به موضوعات مرتبط با حوزه زنان و خانواده اشاره شده است.

دیه محکومان زن معسر
در بند اول از تبصره ۱۱ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۷ به دیه زنان معسر اشاره شده است. در این بند آمده: “به‌منظور تأمین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر با اولویت زنان معسر و مواردی که پرداخت خسارات برعهده بیت‌المال یا دولت باشد، وزیر دادگستری مجاز است با تصویب هیأت نظارت صـندوق تأمین خسارت‌های بدنی حداکثر تا سه هزار و پانصد میلیارد (۳٫۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال از منابع درآمد سالانه موضوع بندهای (ث) و (ج) ماده (۲۴) قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالـث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب ۲۰/۲/۱۳۹۵ را از محل اعتبارات ردیف ۴ -۱۱۰۰۰۰ جدول شماره (۷) این قانون دریافت و هزینه کند. مدیرعامل صندوق مزبـور مکلـف اسـت بـا اعـلام وزیـر دادگستری مبلغ یادشده را به نسبت در مقاطع سه ماهه در اختیار وزارت دادگستری قرار دهد”.

توجه به اشتغال زنان و جوانان
در بند الف تبصره ۱۸ این ماده واحده نیز آمده است: “با هدف اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد با تأکید بر اشتغال جوانان، دانش‌آموختگان دانشگاهی، زنان و اشتغال حمایتی، به دولت اجازه داده می‌‌شود صد درصد منابع حاصله از مابه‌التفاوت قیمت حامل‌های انرژی در سال ۱۳۹۷ نسبت به قیمت این حامل‌ها در ابتدای سال ۱۳۹۶ (اعم از عوارض و مالیات موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین سهم شرکت ملی نفت ایران موضوع بند (الف) ماده (۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) ) را به حساب خاصی نزد خرانه‌داری کل کشور واریز و منابع حاصله را تا سقف یکصد و هفتاد و چهار هزار میلیارد (۱۷۴٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال به شکل وجوه اداره شده و یارانه سود و ترکیب با منابع صندوق توسعه ملی و تسهیلات بانکی در جهت حمایت از طرح‌های تولید، اشتغال و آموزش و کمک به کارورزی جوانان دانش‌آموخته دانشگاهی پرداخت کند. اعتبارات موضوع این بند بر اساس شاخص‌هایی که به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب هیات وزیران می‌رسد، در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

سنوات مستمری
در جدول شماره ۹ برآورد اعتبارات ردیف‌های متفرقه در سال ۱۳۹۷ آمده است که یکی از بندهای آن پرداخت مستمری به فرزندان و همسران بیمه‌شده متوفی و ۶۰ سال برای مردان و ۵۵ سال برای زنان که زیر ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند نسبت به سنوات مستمری موضوع درآمد حاصل از اخذ یک در هزار قیمت منطقه‌ای بابت حق‌الثبت اموال غیرمنقول با اعتبار ۱٫۵۰۰ میلیارد ریال است.

اعتبارات طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار
همچنین، در این جدول اعتبارات طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، موضوع ماده (۸۰) قانون برنامه ششم توسعه مبلغ ۱۵۰٫۰۰۰ میلیارد ریال پیش‌بینی شده است.

ورزش زنان
در جدول شماره ۵ اشاره شده که ۰٫۲۷ درصد از ۳ تعرفه مالیات بر ارزش افزوده شهرداری‌ها برای توسعه ورزش مدارس، ورزش همگانی، ورزش روستایی و عشایری، ورزش زنان و زیرساخت‌های ورزشی به‌ویژه در حوزه معلولان و جانبازان اختصاص پیدا می‌کند. این اعتبار ۵٫۳۸۷٫۲۷۳ است.

عدم تغییر وام ازدواج در بوجه پیشنهادی ۹۷
بند ب تبصره ۱۶ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۷ نیز اشاره دارد که به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع کلیه منابع در اختیار پس‌انداز، جاری و سپرده قرض‌الحسنه بانک‌ها در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۷ یکصد میلیون (۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت چهارساله است؛ که این رقم نسبت به سال گذشته تغییری ندارد.

طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی
در بند ب تبصره ۱۰ ماده واحده آمده است: به منظور تهیه و اجرایی کردن طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی (موضوع ماده (۸۰) قانون برنامـه ششـم توسـعه) اعتبار ردیف ۲۲ -۵۵۰۰۰۰ جدول شماره (۹) این قانون، به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و با تأیید شورای اجتماعی کشور صرف اقدامات اجرایی طرح فوق می‌شود. بودجه در نظر گرفته‌شده برای این منظور ۴٫۵۰۰٫۰۰۰ است.

ایجاد خوداتکایی برای خانواده‌های محروم
در جدول شماره ۸ لایحه، اعتبار در نظر گرفته‌شده به منظور ایجاد خوداتکایی برای خانواده‌های مستضعف و محروم و تقویت اجتماعی (موضوع بند ۱ ماده ۲۹ قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و نیز مفاد بند ۲ قانون یاد شده) مبلغ ۷٫۰۰۰٫۰۰۰ است.

برنامه آموزش زنان روستایی
در فصل آموزش فنی و حرفه‌ای و مهارت‌آموزی لایحه به برنامه آموزش زنان روستایی اشاره شده و برای این منظور مبلغ ۵۴٫۸۸۰ اختصاص یافته است.

حمایت از خانواده و زنان سرپرست خانوار
در فصل حمایتی لایحه، برنامه حمایت از خانواده و زنان سرپرست خانوار با مبلغ ۴٫۱۷۵٫۰۰۱ در نظر گرفته شده است.

زنانه‌های فصل فرهنگ و هنر
در فصل فرهنگ و هنر نیز ۴ برنامه مرتبط با زنان و خانواده وجود دارد. برنامه ارزیابی تحقق سیاست‌ها، برنامه‌ها و طرح‌های مرتبط با وضعیت زنان و خانواده با اعتبار ۶۴٫۰۰۰، برنامه راهبری و حمایت از تحکیم خانواده با اعتبار ۴۹٫۰۰۰، برنامه ارتقای توانمندی‌ها و مشارکت‌های اجتماعی زنان با اعتبار ۴۵٫۰۰۰ و برنامه سیاست‌گذاری در امور زنان و تحکیم خانواده با اعتبار ۱۲٫۱۵۰ بندهای زنانه فصل فرهنگ و هنر هستند. / مهرخانه

انتهای پیام/