شادمان رضا ماسوله در گفتگو با خبرنگار پرنیان گیل درخصوص نهمین نشست جمعیت بانوان فرهیخته، اظهار کرد: این نشست همراه با کارگاه آموزشی با عنوان “نقش خانواده در پیشگیری از رفتار های پرخطر” با حضور اعضای محترم جمعیت عصر دیروز در اداره کل تبلیغات اسلامی گیلان برگزار گردید.

وی در توضیح بیشتر این نشست گفت: در ابتدای این نشست رئیس جمعیت بانوان ضمن ابراز خیر مقدم به حاضرین با مطرح نمودن توصیه های سازمان بهداشت جهانی در ارتباط با بیماری ایدز، شعار اعلام شده از سوی این سازمان برای روز جهانی ایدز در سال ۹۶ را “سلامتی حقی برای همه با اطلاع رسانی ، پیشگیری ، تشخیص زود هنگام ، درمان و حمایت از مبتلایان “HIV    اعلام نمود.

رئیس جمعیت بانوان فرهیخته و فعال عرصه فرهنگ دینی اداره کل تبلیغات اسلامی گیلان با بیان اینکه باتوجه به افزایش ایدز در بین زنان، لزوم اطلاع رسانی در مورد این بیماری را بیش از هر زمان دیگر ضروری است عنوان کرد: آگاه سازی آحاد جامعه در مورد این بیماری اقدامی موثر برای تشخیص زود هنگام و جلوگیری از شیوع این بیماری در جامعه می باشد.

رضا ماسوله با اشاره به اینکه نقش خانواده در پیشگیری از رفتار های پر خطر بسیار حائز اهمیت است اظهار کرد: خانواده اولین مکانی است که کودک در آن پرورش می یابد. کودکان علاوه بر اینکه خصوصیاتی را از والدین به ارث می برند، رفتار هایی را نیز از آنان می آموزند. بنابراین خانواده در پیشگیری از بروز رفتار های پرخطر نقش مهمی در جامعه دارد و می تواند از طریق آموزش دادن و مراقبت کردن از فرزندان، آنان را از ابتلا به ایدز محافطت نماید.

در این نشست مهندس رسایی کارشناس مسئول بیماریهای واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و سخنران این کارگاه، به نکات مهمی در ارتباط با اپیدمیولوژی بیماری ایدز اشاره کرد و اظهار کرد: عامل این بیماری یک نوع ویروس است بنام HIV  (ویروس نقص ایمنی انسان )که به گلبولهای سفید خون علاقه داشته و تنها درون آنها قادر به ادامه حیات می باشد. از آنجا که گلبول های سفید در خارج از بدن مدت کوتاهی زنده می مانند پس ویروس اچ آی وی هم در خارج از بدن در مدت کوتاهی از بین می رود. حرارت، الکل و مواد ضدعفونی کننده (مانند وایتکس ) براحتی می توانند باعث از بین رفتن ویروس شوند. از زمان ورود ویروس به بدن تا زمانی که گلبول های سفید آنتی بادی ترشح می کنند، مدتی بین دو هفته و گاه حتی سه ماه طول می کشد که در این زمان علی رغم اینکه ویروس درون بدن فرد هست حتی اگر فرد آزمایش هم بدهد جواب منفی خواهد بود. به این دوران دوران پنجره می گویند .

وی درخصوص تشریح بیشتر این بیماری در دوران ابتلا به اچ آی وی فرد نیز گفت: فرد هیچ علامتی ندارد که بر اساس آن بتوان به اچ آی وی مشکوک شد. همین موضوع تشخیص اچ آی وی را با مشکل مواجه ساخته و عده زیادی هستند که مبتلا هستند اما خود نیز از وضعیت ابتلا خود مطلع نیستند. تنها راه تشخیص،آزمایش خون می باشد که بعد از دوره پنجره مشخص می شود.

رسایی به راه های انتقال بیماری اشاره و عنوان کرد: عمده ترین راه ها، انتقال خون و فرآورده های خونی و تماس جنسی محافظت نشده و مادر به کودک می باشد. عامل بیماریزا فقط از طریق خون و ترشحات جنسی منتقل می شود، پس منطقا بیماری اچ آی وی باید به راحتی قابل کنترل باشد. چون ما در زندگی روزمره، خونمان را با خون فرد دیگر در تماس قرار نمی دهیم، پس از این نظر نیز بیماری اچ آی وی نمی تواند بیماری خطرناکی باشد. در کشور ما بیشترین سهم انتقال را خون بعهده داشته است و آن هم استفاده از سرسوزنهای مشترک در معتادان تزریقی بوده است. ولی متاسفانه در سالهای اخیر روند جنسی رو به افزایش بوده است.

وی افزود: از طریق بوسیدن و دست دادن و در آغوش گرفتن و استخرهای شنا و خوردن و آشامیدن قابل انتقال نیست. نیش حشرات نمی تواند باعث انتقال بیماری شود. بنابر این ترس از بیماری و بیماران بی مورد می باشد. حتما باید خون یا ترشحات جنسی بیمار آلوده وارد خون و بدن یک فرد دیگر شود و این در مراودات معمولی ممکن نیست.

کارشناس مسئول بیماریهای واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه پایبندی به اصول و ارزشهای خانواده و وفاداری زن و شوهر نسبت به هم از اصول پیشگیری است اظهار کرد: همچنین آموزش صحیح و تغییر نگرش نسبت به این بیماری خیلی در کنترل بیماری موثر است. مهمترین اصل این است که در زمان آموزش اچ آی وی باید به گونه ای عمل کرد که ترس از بیماری به حداقل برسد و از کلماتی که به ترس و انگ دامن می زنند استفاده نکنیم. امروز خیلی از بیماران از آلودگی خود خبر ندارند و تعدادی هم متاهل هستند و می توانند به همسرشان این بیماری را انتقال دهند و اگر همسر این افراد مبتلا شود نباید مورد قضاوت قرار گیرد. حمایت از بیماران خصوصا حمایتهای اجتماعی آنها در بقاء و درمان آنها کمک می کند. حمایتهای اجتماعی مثل اشتغال و حمایت درمانی و بیمه آنها و اینکه مورد انگ و تبعیض قرار نگیرند.

انتهای پیام /