مهناز فلاحی در گفتگو با خبرنگار پرنیان گیل اعتیاد را گریزگاهی عنوان کرد که انسان ناکام از کمبود ها ، تزلزل ها و اختلالات روانی به آن پناه می برد و اظهار کرد: در سال های اخیر اعتیاد رو به گسترش بوده است ، مشکل اعتیاد به تدریج از محله های کوچک و خصوصی معتادان بزرگسال خارج شده و به مراکز عمومی راه یافته است. از طرفی سن متوسط معتادان پایین آمده است.

وی با بیان اینکه توضیح اینکه اعتیاد علاوه بر آسیب های جسمی و روانی برای فرد معتاد ، هزینه سنگینی نیز بر جامعه تحمیل می کند گفت: در این ارتباط برآوردهای صورت گرفته نشان می دهد که میزان خسارت های اقتصادی-اجتماعی مستقیم و غیر مستقیم مواد مخدر در کشور سالیانه ۷۰۰ میلیارد تومان می باشد.

کارشناس بهداشت روان معاونت محترم بهداشتی دانشگاه علوم  پزشکی گیلان با اشاره به اینکه پژوهشها نشان می دهند که افراد بیشتر در سنین نوجوانی و جوانی قربانی اعتیاد می شوند عنوان کرد: پژوهش ها نشان داده اند که ۷۸% معتادان کمتر از ۲۵ سال و حدود ۵۰% آنها کمتر از ۲۱ سال سن دارند. همچنین پژوهشی در ایران نشان داد که سن سرنوشت ساز و حساس برای اعتیاد ۱۶ تا ۲۵ سال است.

دکتر فلاحی با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی، سلامت روانی را قابلیت ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران، تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور منطقی، عادلانه و مناسب تعریف کرده اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی بیان می کند که سلامت روان، صرفا نداشتن بیماری روانی نیست؛ بلکه توان واکنش در برابر انواع گوناگون تجربیات زندگی بصورت انعطاف پذیر و معنی دار است.

وی با اشاره به اینکه افرادی که به مصرف مواد اقدام می کنند آسیبهای جدی از نظر روانی به خود وارد می کنند گفت: این آسیب ها مانند از دست دادن حمایت اجتماعی و برخورداری از محبت، همراهی، مراقبت، احترام، توجه و کمک دریافت شده توسط فرد از سوی افراد یا گروه های دیگر نظیر اعضای خانواده، دوستان و دیگران کمتر می شود، دلبستگی متقابل نزدیک و مهربانانه بین فرد وابسته به مواد با والدین و در صورت دارا بودن کودک و همسر کمتر خواهد شد و در نهایت فرد معتاد به انزوا می رود که خود شروع بیماریهای اختلال روانپزشکی بخصوص افسردگی است.

انتهای پیام/