به گزارش پرنیان گیل، کریسمس را سپری می کنیم و مسیحی های تمام جهان درحال برگزاری جشن و فرهنگ و آداب و رسومشان هستند این جشن در ایران هم بین هموطنان مسیحی ما نیز دایر است ،اما موضوعی که قضیه را جالبتر می کند آن است که عده ای غیرمسیحی چنان غرق این فرهنگ و آداب و رسوم هستند که گویی به شدت منتظر رسیدن کریسمس بودند.

photo_۲۰۱۷-۱۲-۰۹_۱۸-۰۹-۴۰

البته شاد بودن به هر بهانه ای بد نیست اما موضوعی که جای تامل دارد آن است که این دوستان و عده ای که هجوم برده اند بسوی فرهنگ و آداب و سنن دیگر، اکثریت کسانی هستند که خوی آریایی خود را همیشه گوشزد می کنند و مدعی هستند که چرا اعیاد مذهبی و اسلامی را برگزار می کنید و حتی آن را جز فرهنگ عرب می دانند و داعیه دار افکار کوروشیسم هستند و امروز با فرهنگ عرب که خود را از آن بدور می دانند نه می گویند ولی در فرهنگ غرب میدان داری می کنند و در این روزها شاهد پست هایشان در فضای مجازی در تجلیل از فرهنگ غیرآریاییشان هستیم که جایی بسی تامل است.

پرنیان گیل کریسمس

در این بین برای اینکه استدلال خود را بهتر بیان کنیم با یک کارشناس جامعه شناسی به گفتگو پرداختیم .

رقیه آقابیگی در گفتگو با پرنیان گیل درخصوص نفوذ فرهنگ غرب در سلبریتی ها و اینکه افرادی که ثبات عمل و عقیده ای به ارزشهای اسلام و جامعه دینی ندارند به عنوان الگوی جامعه قرار گرفته اند، اظهار کرد: شاید بسیاری از ما تصویر یا پست هنرمندان یا فوتبالیستهایمان را با حیوانات خانگی شان، درخت کریسمس یا کنار مقبره کوروش دیده باشیم یا هنگامیکه ژست های خیرخواهانه ایشان را می بینیم، تحت تأثیر قرار بگیریم. در  برخورد با این افراد دو رویکرد می توان اتخاذ کرد؛ نخست هجمه و تخریب این به اصطلاح سلبریتی هاست که چندان معقول و البته مفید به فایده نخواهد بود و چه بسا آنان را به عنوان قهرمان در ذهن مردم جلوه خواهد داد و راه دیگر آگاهی یافتن و آگاهی دادن نسبت به وضعیت جامعه خودمان است که سبب شده چنین اشخاصی به عنوان مرجع رفتار و سبک زندگی مورد توجه قرار بگیرند.

وی با اشاره به علتی از وقوع این مشکل در جامعه گفت: شاید بد نباشد برای چند لحظه ای هم شده به این واقعیت بیندیشیم که نهادهای فرهنگی ما با اقدامات ناصواب، سستی ها و غفلتهای خود سبب ترویج عقاید مدرن و خلاف اعتقادات اصیل اسلامی در جامعه شده اند. اعتقاداتی که به جای زیبا جلوه دادن تقوا، تعبد و بندگی خداوند و خلوص و ایثار در راه ارزشهای الهی، نیکوکاری و .‌‌.. ، مدام در جهت ارزشمند نشان دادن پول، زیبایی بدن، انطباق با جامعه مدرن و سبک زندگی غربی تلاش کرده اند.

کارشناس جامعه شناسی دلیل اصلی نفوذ افکار سلبریتیسم در جامعه را علم کردن آنان در تمام رسانه ها دانست و عنوان کرد: بدیهی است هنگامیکه سراسر فیلمها، سریالها و پیامهای بازرگانی ما ترویج سبک زندگی بیگانه است و در تمام مناسبت ها ملی و دینی ما، مهمانان ثابت برنامه ها هنرمندان بزک کرده و فوتبالیستهای میلیاردر هستند، این سلبریتی ها به عنوان گروه مرجع معرفی می شوند. در واقع تشخص دادن به این نمایندگان ارزشهای دنیای غرب به دست خود ما صورت می گیرد.

آقابیگی همچنین تاکید کرد: سوی دیگر مطلب آنجاست که هنگامیکه انسان ها معیار درونی برای قضاوت درباره ارزشها را نداشته باشند به دنبال معیارهای بیرونی می گردند و درسبک زندگی و پوشش و آرای انتخاباتی به جای پیروی از ارزشهای درونی از ارزشهای بیرونی پیروی می کنند و این نقدی دیگر است به نهادهای فرهنگی خودمان که از ارائه موفق عقاید اسلامی و درونی سازی ارزشهای الهی ناتوان بوده اند .

وی اشاره ای به جای خالی اسطوره های واقعی و اسطوره های تو خالی کرد و گفت: در این شرایط با توجه به کارکردی که این سلبرینی یا اسطوره های توخالی در ترویج ارزشهای نظام سرمایه داری  دارند(ارزشهایی همچون فردیت، لذت، مصرف، تظاهرات بدن، زیبایی، اغفال از ارزشها و واقعیت های زندگی)، روز به روز پرداختن و مهم جلوه دادن زندگی و نظرات آنان پررنگ تر می شود. و البته باید بدانیم سربرآوردن و اهمیت یافتن این نمایندگان میان تهی نتیجه خالی شدن دنیای مدرن از قهرمانان واقعی ست.

بعد از گفتگو با این جامعه شناس و اینکه اسطوره های واقعی ما امروز کجا در صحنه هستند و یا بهتر بگوییم می گذارند که در صحنه باشند ذهنم سراغ عکس مادر شهید مسیحی رفت که جانش را برای اسلام و وطنش یعنی ایران داد و مادرانشان امروز چه دلتنگ هستند که اسطوره های واقعی شان در عالم مسیحیت که راه خدا را در پیش گرفتند و امروز جایگاهی در بین این افکار و اسطوره های توخالی ندارند.

پرنیان کریسمس

اگر فرهنگ دیگر را ادابازی هم می کنید صرفا دنبال رنگ و لعابشان نباشید امروز این مادر شهدای مسیحی و مسلمان هردو منتظر آن هستند که بخصوص سلبریتی ها که می توانند تاثیر مثبت و منفی در جامعه داشته باشند خون شهیدانشان را در عالم عَلَم کنند و بجای عرب و عجم کردن و آخر فرهنگ غرب را پرستیدند راه فرزندانشان را در پیش گیرند تا اگر توانستند قدمی هم برای این تفکر برداشته باشند.

انتهای پیام/