به گزارش پرنیان گیل، پیرو انتشار این کلیپ، موجی از انواع و اقسام انتقادات قشر منورالفکر و حتی برخی مذهبیون به محتوای طرح شده در این کلیپ مطرح شد و صدا و سیمای استان یزد هم رسماً عذرخواهی کرد. [۱]

*ما نفیاً و اثباتاً نظری درباره محتوای این کلیپ نداریم اما توجه مخاطبان را به سه مقوله مهم در این رابطه جلب می‌کنیم:

یکم: تقریبا تمامی مذهبیونی که به محتوای این کلیپ انتقاد کردند؛ خود در زمینه یک رسم قابل تأمل اسلامی هیچگونه آگاهی نداشتند و به مخاطبانشان هم چیزی در این رابطه نگفتند که «شستن مچ پای عروس توسط داماد هم یک سفارش اسلامی است.» (منبع: کلیات مفاتیح‌الجنان، آداب شب زفاف)

دوم: میزان رشد طلاق در جامعه ایرانی طی ۱۰ سال گذشته ۱۰۰ درصد بوده است. [۲]

سؤال اصلی اینجاست که آیا در این شرایط بحرانی، حقوق معقول و نامعقولی که طرفداران جنسیتی مردان و زنان عنوان می‌کنند اصل است یا ایجاد مهر و محبت در خانواده به هر قیمتی!؟ و اساساً چرا در طوفان بحران آسیب اجتماعی طلاق در ایران؛ عده‌ای معترض فرمول‌های ایجاد محبت و عشق بیشتر در خانواده می‌شوند؟

و سوم: عمده منورالفکرهایی که با ژست‌ها، نوشته‌ها و تصاویر مختلف به انتقاد از محتوای طرح شده در کلیپ کارشناس شبکه استانی یزد و تمسخر آن پرداختند کسانی هستند که مشهور به رأفت و محبت عجیب و غریب برای سگ و گربه هستند، یا درباره آن سکوت دارند و یا ایضاً در ماجرای اعتراضات عمومی به آرزوی مرگ یک بازیگر پس از مرگ گربه‌اش اینطور می‌گفتند که باید به نظر هرکس احترام گذاشت!

رأفت و محبتی که شامل حمام بردن سگ‌های خانگی، تمیز کردن دفعیات آنها، شانه زدن به سگ‌ها، ارسال پیام تسلیت رسمی پس از مرگ سگ فلان بازیگر و مثلا آرزوی مرگ پس از مردن یک گربه نیز می‌شود.

اکنون و منهای اینکه ما نظری در رد یا تأیید محتوای کلیپ شبکه استانی یزد نداریم، اما سؤال اینجاست که چرا بخشی از این محبت‌ها هرگز نباید شامل شوهر یا زن شود و طرفداران حقوق جنسیتی سطحی چرا هزار بار بیشتر از محبت و خدماتی که برای زن یا شوهر را روا نمی‌دانند اما همان‌ را برای سگ‌ها و گربه‌هایشان رواداری می‌کنند!؟

۱_https://www.isna.ir/news/96111005818/

۲_http://dana.ir/1009421

مشرق

 

انتهای پیام/