به گزارش پرنیان گیل، حجت الاسلام والمسلمین علی کریمیان درنشستِ تاملی برحجاب اجباری و مسئله عدالت اجتماعی درحکومت اسلامی که توسط واحد خواهران بسیج دانشجویی گیلان برگزار شد، اظهارکرد: باید بین بدحجاب ها و کسانی که ضد نظام هستند فرق قائل شد وعمده ی مردم نسبت به ساختار شکن های سیاسی بی تفاوت هستند.


وی با بیان اینکه بسیاری ازخانم هایی که ظاهر متشرعی ندارند ممکن است، به دیگردستوراتِ دینی پایبند باشند و دل در گروِ انقلاب اسلامی داشته باشند، عنوان کرد: نباید با افراد بد حجاب مانند ضد نظام رفتار کنیم وباید آنها را ازخود بدانیم.
این کارشناس دینی با تصریح براینکه اجبار برای حجاب، اجباری از روی واقعیت است، افزود: به غیر ازاجبار از روی واقعیت، نوع دیگری از اجبار نیز وجود دارد که اجبار از روی استکباراست.
کریمیان به برخی رفتارهای نامناسب مردم نسبت به افراد با حجاب اشاره کرد وگفت: درگذشته که مردم درمورد محجبه ها وافراد دارای ظاهر مذهبی، روحانی ها، پاسدار ها، بسیجی ها و….نسبت به امروز رفتار بهتری داشتند، نشان دهنده مذهبی بودن بیشتر آنها درگذشته نیست.
وی با بیان اینکه مردم درحال حاضر، درابتدا افراد با ظاهر مذهبی را محک می زنند و تجربه می کنند، تاکید کرد: این موضوع نشان می دهد که مردم دیندار تر و بصیرتر شده اند.
کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه درابتدای انقلاب مردم، تجربه ی این موضوع را نداشتند که کسی ممکن است در لباس روحانی باشد ولی در حقیقت روحانی نباشد، تصریح کرد: ممکن است کسی روحانی، پاسدار وبسیجی باشد، ولی جاسوس، دزد و خائن باشد و الان این موضوع را مردم می فهمند که می شود در این لباس ها بود ولی واقعی نبود.
کریمیان به محبوبیت بالای سردار سلیمانی و شهید حججی دربین مردم اشاره کرد و افزود: عموم جامعه ما به سمت تمدن نوین اسلامی می رود.
وی با بیان اینکه برای بی حجابی علت ها ومتغیرهای متعددی می توان یافت، گفت: درمطالعات و نظرسنجی هایِ ما مشخص شد که بیشتر از ۸۰ درصد بانوانِ بدحجاب به فلسفه حجاب، واینکه حجاب دستور خداست واقف هستند، ولی علم، علت تامه عمل نیست.
این کارشناس مذهبی با بیان اینکه فقر الزاما فساد آور نیست، تصریح کرد: ۹۷ درصد شهدای جنگ تحمیلی ازقشر مستضعف جامعه هستند.
کریمیان به دلواپسی ها نسبت به قشری ازجامعه که درفضای مجازی، سبک زندگی غربی را دنبال وتبعیت می کنند، اشاره وبیان کرد: وضعیت عموم جامعه یاس آور نیست، و نباید قشری نگر باشیم.
وی با تصریح براینکه حجاب ازاحکام اولیه اسلام است، افزود: برخی ها درمورد ثانویه بودن حکم حجاب صحبت کردند که صحیح نیست.
این کارشناس مذهبی با بیان اینکه حضرت امام خمینی(ره) با اجباری بودن چادر مخالف بودند، گفت: اینکه آقای طالقانی گفته بودند، امام با اجباری بودن حجاب مخالف هستند، سهو لسانی بود ومنظور ایشان چادر بوده است.

انتهای پیام/