به گزارش پرنیان گیل، در حالی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، طی یک شوی مضحک تلویزیونی، مدعی شد سرویس جاسوسی این رژیم به مجموعه مدارکی حاکی از برنامه تسلیحات اتمی ایران دست یافته اند!

روز سه‌شنبه، ۱۱ اردیبهشت (۱ مه)، بیانیه سخنگوی آژانس در وبسایت این نهاد وابسته به سازمان ملل منتشر شد که در آن، بدون اشاره مستقیم به اظهارات نتانیاهو، تلویحا خواستار دریافت این مدارک برای ارزیابی شده است.

در این بیانیه با اشاره به گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس در دسامبر سال ۲۰۱۵ و چند ماه پس از توافق هسته‌ای – برجام – آمده است که آمانو در آن گزارش “ارزیابی نهایی از موضوعات قبلی و موجود درارتباط با برنامه هسته‌ای ایران” را به شورای حکام آژانس ارائه داد.

سخنگوی آژانس در این بیانیه گفته است که در آن زمان، مدیرکل آژانس اعلام کرد که تا قبل از سال ۲۰۰۳، در ایران “یک ساختار سازمانی” برای هماهنگی مجموعه‌ای از فعالیت‌های مرتبط با “وسیله انفجاری اتمی” در جریان بود و اگرچه پس از آن سال نیز اقداماتی در این زمینه ادامه یافت، اما در مجموع، “این اقدامات به مطالعات علمی و امکان‌سنجی و خرید برخی امکانات و توانمندی های فنی محدود ماند.”

در ادامه این بیانیه آمده است که “در همان گزارش مدیرکل آژانس اظهار شده بود که این نهاد در مورد فعالیت ایران در ارتباط با توسعه یک وسیله انفجاری اتمی پس از سال ۲۰۰۹ شواهد معتبری در اختیار ندارد.” در پایان این بیانیه آمده است که “آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس رویه کاری خود، اطلاعاتی را که در اختیار آن قرار می‌گیرد ارزیابی می‌کند اما در مورد مسایل مربوط به چنین اطلاعاتی اظهار نظر عمومی نمی‌کند.”

نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود گفت که تشکیلات اطلاعاتی این رژیم به اسناد و مدارکی دست یافته که ثابت می‌کند ایران در مورد عدم تمایل به دستیابی به تسلیحات اتمی دروغ گفته و به طور مخفیانه درصدد ساخت اسلحه اتمی بوده است. وی گفت که اسناد مربوط به این مساله را برای مقامات آمریکایی ارسال داشته و قرار است این اطلاعات در اختیار کشورهای اروپایی هم قرار گیرد.

نتانیاهو در حالی با قاطعیت از مدارک خود علیه ایران صحبت می کند که پیش از این منابع اطلاعاتی و جاسوسی رژیم صهیونیستی، اطلاعاتی در اختیار او درباره ایران قرار داده اند که تنها موجب آبروریزی و تمسخر نتانیاهو در جامعه جهانی شده است.

بزرگترین کشف صهیونیست ها درباره ایران، ممنوعیت پوشیدن شلوار جین است که در زمان افشاگری نتانیاهو با استقبال گسترده و طنز ایرانی ها در فضای مجازی مواجه شد.

هم‌زمان عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران ادعاهای آقای نتانیاهو را “نمایشی بچه‌گانه و مسخره” خوانده و گفته است: “نخست وزیر اسرائیل مدعی شده است که ۵۵ هزار برگ سند از اموالی در منطقه شورآباد تهران توانسته‌اند پیدا کنند که اثبات می‌کند ایران برنامه هسته‌ای داشته است. نفس این حرف خنده‌دار است. مگر می‌شود کشوری مهمترین اسناد مثلا برای تولید سلاح هسته‌ای را ببرد در انباری در منطقه متروکه صنعتی و انبار کند. این حرف مسخره است.”

آقای عراقچی گفته است این که نخست وزیر اسرائیل در آستانه تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره برجام “این نمایش را اجرا می‌کند مشخص است تئاتری طراحی شده است برای تاثیرگذاری بر تصمیم رئیس جمهوری آمریکا و البته شاید هم برنامه هماهنگی است توسط ایشان و آقای ترامپ”./جام

 

انتهای پیام/