به گزارش پرنیان گیل، فرامرز دادرس، پژوهشگر و کارشناس اطلاعاتی مقیم فرانسه، در صفحه اجتماعی خود با اشاره به آزاد شدن رانندگی زنان در عربستان، تاکید کرد که این به اصطلاح اصلاحات، بیش از آنکه فرهنگی باشند، با مقاصد اقتصادی و سیاسی صورت می گیرند.

دادرس در فیس بوک خود با اشاره به قوانین قرون وسطایی سعودی ها درباره زنان نوشت:

چندی پیش شیخ محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی با ساز و دهل از تغییرات شگرفی در کشور سعودی – وهابی خبر داد و این تبلیغات چنان گسترده بود که برخی از هم میهنان ما با شوق و اشتیاق فراوان به دام تبلیغات سازماندهی شده افتادند. کار به آنجا رسید که گفتند روح مرحوم رضا شاه در این شیخ سعودی حلول کرده و بقول معروف ، قس علی هذا.

امروز صبح هنگام رانندگی برای رفتن سر کار، به اخبار رادیوی فرانسه گوش می دادم و گزارش خبرنگار فرانسوی و مصاحبه با چند زن سعودی را گوش می دادم و تازه دریافتم پشت پرده این ماجرای رانندگی زنان چه می باشد.

می دانیم که در سه سال گذشته اوضاع اقتصآدی عربستان هم خراب شده و گرانی آغاز شده است.

خرید های سرسام آور تجهیزات نظامی از غرب و شرق موجب کمبود بودجه شده و باعث دستبرد زدن ولیعهد به ذخائر ارزی این کشور و کاهش حقوق ها و بالا بردن مالیات ها می باشد.

یکی از خانم های سعودی در مصاحبه گفت که مادر سه فرزند نوجوان می باشد و ناچار بوده که برای رفت و آمد و رسیدگی به امور فرزندانش در این اوضاع اقتصادی گاهی دو راننده استخدام نماید و دیگر از پس هزینه های آن بر نمی آید.

به نظر من، با آزادی رانندگی برای زنان، چند مسئله مهم اقتصادی در سعودی تا اندازه زیادی حل خواهند شد.

نخست، عدم استفاده از رانندگان که اغلب اتباع خارجی از کشور های مسلمان می باشند که در عربستان بکار مشغولند.

دوم ، صرفه جویی خانواده ها در هزینه استخدام راننده.

سوم، با ورود زنان به جامعه ایجاد کار و رونق اقتصادی.

چهارم، بازار گسترده و پر رونق فروش اتومبیل های آمریکایی و اروپایی.

جالب است بدانیم که بجز آزادی رانندگی برای زنان، هنوز قوانین قرون وسطایی علیه زنان در عربستان حکمفرما است.

هر زن در عربستان مانند برده یا مال محسوب می شود و هر زن دارای یک قیم است، خواه شوهر،برادر، پسر یا پدر.

اگر زنی دررعربستان محکوم و زندانی شود و مدت محکومیت خود را سپری کند، هنگام آزادی باید قیم، با آزادی او موافقت کند وگرنه تا زمانی که قیم او را تحویل نگیرد، در زندان خواهد ماند.

یک خانم فرانسوی مدیر یک نهاد دفاع از حقوق زنان می گفت، شمار قابل توجهی زن در سعودی به همین دلیل در زندان ها بسر می برند و شوهرانشان میلی ندارند که این زنان به خانه برگردند.

عکس/ فیس بوک دادرس

 جام

انتهای پیام/