به گزارش پرنیان گیل، شاهرخ یوسف زاده چابک، درنشست خبری به مناسبتِ چهل و سومین سالروزِ تأسیس اورژانس پیش بیمارستانی به اهمیتِ بیش ازپیشِ اورژانس اشاره واظهارکرد: سیستم کنترلِ مرکزی اورژانس در گیلان راه‌اندازی شده است، که این نوع سیستم کنترلی، موجب مشخص شدنِ میزان تخت‌های خالی در مراکز اورژانس می شود.

وی افزود: علاوه بر آن علائم حیاتی بیمار قبل از رسیدن به مرکز درمانی، به سیستم درمان منتقل می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اعلام اینکه آمبولانس‌های گیلان به سیستم جی‌پی‌اس مجهز شده اند، گفت: پنج شهرستان گیلان به سیستم عملیاتی آنلاین متصل شده‌ و کنترل آمبولانس‌ها و مراکز پیش بیمارستانی، سرعت پیدا کرده است.
یوسف زاده با بیان اینکه، استان ما با توجه به شرایطِ جغرافیایی و نزدیک بودنِ شهرها، سیستم ترومای بسیار قوی را طلب می کند، تصریح کرد: این امر نیازمند همکاری پلیس با مرکز اورژانس و کار یکپارچه سیستم است.
وی افزود: سرعت خدمات‌رسانی به خدمت گیرندگان در اورژانس افزایش یافته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با اشاره به دستاوردهایِ موفق دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ما درگیلان این امکان را داریم که مسیر رگ بیمارانی که عروقشان گرفته است را بازکنیم و فرد را از سکته قلبی و مغزی نجات دهیم.
یوسف زاده با بیان اینکه رگ های حدود ۸۰۰ نفر ازکسانی که دچار سکته قلبی شده بودند را با روشِ فوق باز کردیم، تصریح کرد: ما دراین موضوع رتبه اول کشور را کسب کردیم.
پیمان اسدی، رئیس مرکزمدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان گیلان نیز در این نشست اظهارکرد: گیلان ۶۲ پایگاه اورژانس دارد که ۱۷ پایگاه درشهرستان رشت و ۱۰ پایگاه درشهر رشت مستقر هستند.
وی با بیان اینکه مرکز اورژانس گیلان ۱۳۰ دستگاه آمبولانس عملیاتی، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۲ دستگاه موتور آمبولانس دارد، افزود: درصدد هستیم تعداد موتور آمبولانس ها را به ۱۰ دستگاه افزایش دهیم.
رئیسِ مرکزمدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه در حال حاضر اورژانس گیلان از ۳۲ دستگاه آمبولانس با آخرین متد و تجهیزات روز برخوردار است، گفت: این آمبولانس‌ها به دستگاه مختلف شوک الکتریکی، ساکشن و مانیتور مجهز است.
اسدی با اشاره به اینکه اورژانس گیلان با کمبود ۱۰۰ نیروی عملیاتی مواجه است که به صورتِ اضافه کار پوشش می دهند، تصریح کرد: اورژانس استان ۴۵۰ پرسنل عملیاتی دارد که با توجه به اینکه سازمان اورژانس کشور پیگیر جذب ۹ هزار پرسنل در سطح کشور است، معضل نیروی انسانی اورژانس گیلان نیز برطرف می‌شود.
وی با اعلام اینکه ۲۰ پایگاه درگیلان و ۵ پایگاه درشهر رشت تا سال ۹۹ اضافه می شود، افزود: در سال گذشته، ۸۳ هزار و ۷۷۴ ماموریت انجام داده ایم که حدود ۱۴ درصد افزایش داشته است که بیشتر عملیات‌ها غیر تصادفی و برای بیماران حملات قلبی و عروقی بوده است.
رئیسِ مرکزمدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه اورژانس گیلان در طرح تابستانی امسال تاکنون ۲۵ هزار و ۲۵۳ مورد مأموریت انجام داده است، گفت: در طرح نوروزی امسال نیز ۷ هزار و ۲۶۴ ماموریت توسط اورژانس گیلان انجام شد.
اسدی با بیان اینکه در زلزله کرمانشاه همکاران ما بیش ازیک ماه در آن استان حضور داشتند، تصریح کرد: چون بین اربعین و زلزله کرمانشاه فاصله زمانی نبود، آمار کل ماموریت های زلزله و اربعین حسینی یک هزار و ۱۷۲ مورد ماموریت بود که فقط توسط اورژانس گیلان به انجام رسید.
وی گیلان با اشاره به افزایشِ تعداد کمپ های ساحلی از۵ به ۲۵ کمپ افزود: ۷۰ نفر را درکمپ هایِ ساحلی امسال نجات دادیم وازهمه ی هم وطنان می خواهیم که برای شنا کردن، حتما از طرح هایِ ساحلی استفاده کنند چرا که هیچ فوتی درداخل طرح ها نداشتیم.

انتهای پیام /