به گزارش پرنیان گیل، اختتامیه ی اول بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی کشور با سخنرانی نماینده ولی فقیه درگیلان ورئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و با حضور دیگر مسئولان استانی و کشوری، شامگاه امشب درمجتمع زیباکنار برگزار شد و اختتامیه های دوم وسوم در روزهای پنج شنبه و جمعه برگزار می شود.

حجت الاسلام والمسلمین رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه درگیلان، در این مراسم اظهارکرد: قرآن کتابی است که درطول قرن ها توانسته، تاثیرات شگرفی در ساحت های زندگی انسان ها داشته باشد و زندگی مسلمانان متاثر از انواراین کتاب است.
وی با بیان اینکه انسانی که درحال فتوحات عظیم درعرصه تکنولوژی است هنوز از قرآن شگفت زده می شود، عنوان کرد: قرآن نه کتابی است که باسایر نوشته های انسانی در مقیاس قرار بگیرد و هرچه بگذرد درخشندگی آن، بیشتر می شود.
نماینده ولی فقیه درگیلان افزود: خردمندان مسلمان توانستند، ازبیانات پیامبر و فرزندان او، به تبیین این کتاب خدا بپردازند و معاندان تلاش کردند، عرصه زندگی بشر را از این کتاب خالی کنند.
حجت الاسلام والمسلمین فلاحتی گفت: انقلاب اسلامی توانست، پرده ای از این کتاب را بردارد و درسایه این کتاب الهی، فتوحاتی را بر بشرعرضه دارد و در سایه اسلام و قرآن، پیروان سایر ادیان، به خود فخر می کنند.
وی با بیان اینکه بیش ازهزار سال از ظهور اسلام می گذرد و زوایای این کتاب الهی هنوز روشن نشده است، تصریح کرد: درپاره ای ازموارد، غیر مسلمانان با ورود در آیات الهی بهره هایی را ازآن می برند که ما به آن بهره ها، نرسیده ایم.
نماینده ولی فقیه درگیلان خاطرنشان کرد: ما فقط به تلاوتش بسنده می کنیم که البته به آن سفارش بسیار شده است.
فلاحتی افزود: پیامبر(ص) به علی(ع) فرمودند «یا علی تلاوت قرآن در همه حال بر تو باد.
وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) ساحات زندگی سیاسی،فرهنگی و روابط معادلات اقتصادی را درسایه قرآن عوض کرد، گفت: اگر قرآن در زندگی انسان رخنه کند، شاهد تمدن سازی قرآن خواهیم بود و هنوز نگاه ما، این چنین نیست.
نماینده ولی فقیه درگیلان با بیان اینکه قرآن کتاب علم آفرین نیست و آمده است انسان را از ذلت به اوج معارف الهی برساند، اعلام کرد: قرآن سفارش می کند که به این کتاب بنگرید و این کتاب را تلاوت کنید و بعد از تلاوت درآن تدبر کنید.
فلاحتی با اشاره به اینکه تلاش ما براین باشد که رفتار و گفتار ما براساس آن چیزی باشد که درساحات قرآن می گنجد، تاکید کرد: امام خمینی از تلاوت و تدبر دراین کتاب الهی دست برنمی داشت.
دکترشاهرخ یوسف زاده چابک، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز دراین مراسم اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ۳۳ سال سابقه و ۲۰ هزار پرسنل دارد و ۲۶ بیمارستان و ۹۶ مرکز جامع درمانی شهری درگیلان وجود دارد ونظام جامع شبکه بهداشت از گیلان شروع شد.
وی با بیان اینکه کسانی که دراینجا حضور دارند همگی در جهت آسایش جسمی مردم تلاش می کنند، عنوان کرد: کسی سالم است که هم سلامت جسمی و هم سلامت روانی و اجتماعی داشته باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره اینکه ما نیاز داریم به مواردی که قرآن برای جامعه وفرد ذکر کرده است عمل کنیم تا رستگار شویم، افزود: آسایش روانی و اجتماعی یکی از مهم ترین مقوله هایی است که قرآن بسیار به آن پرداخته است ودر واقع این کتاب، سرشار از مواری است که برای آسایش روانی و اجتماعی انسان ذکر شده است.
یوسف زاده با اشاره به آیاتی که توسط قاری مراسم قرائت شد، گفت: با توجه به این آیات، رضای الهی آن چیزی است که در آن انسان به آرامش می رسد.
وی با تاکید براینکه انسانی که نقش اجتماعی نداشته باشد انسان سالم تلقی نمی شود، تصریح کرد: قرآن ما سرشار از تذکراتی درباره سلامت روانی و اجتماعی است و شاید نیاز به این باشد که دیدگان خود را بشوئیم و درامورمان بیشتر به آن دل ببندیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه قرآن تذکر می دهد زمانی که هنوز آسیب و مصیبت فرا نرسیده است، برای آن برنامه ریزی دقیق و محاسبه کامل داشته باشیم، ابراز کرد: باید به جای اینکه خوش بینانه به مسائل نگاه کنیم باید برای بدترین حالت نیز برنامه ریزی داشته باشیم و دانشگاه گیلان برای ده سال بعد برنامه راهبردی را برنامه ریزی کرده است.

انتهای پیام /