به گزارش پرنیان گیل، ویکی‌لیکس یک سازمان بین المللی، آنلاین و غیرانتفاعی است که اطلاعات محرمانه را از منابع ناشناس دریافت کرده و منتشر می‌‌کند. وب‌سایت این سازمان در سال ۲۰۰۶ و از سروری در ایسلند کار خود را آغاز کرد و اعلام کرد که در سال اول ۱٫۲ میلیون سند را منتشر خواهد کرد. جولیان آسانژ مؤسس، سردبیر و مدیر این وب‌سایت محسوب می‌شود.

کریستین هرافنسون (Kristinn Hrafnsson)، جوزف فارل (Joseph P. Farrell) و سارا هریسون (Sarah Harrison) دیگر اعضای شناخته شده ویکی‌لیکس هستند. گروه تاکنون اسناد بسیاری را منتشر کرده است که تبدیل به اخبار برتر رسانه‌ها گشته‌اند.

اولین اسناد منتشر شده با مخارج نظامی و همچنین تأسیسات مورد استفاده در جنگ افغانستان و نیز فساد در کنیا بود. در جولای سال ۲۰۱۰، ویکی‌لیکس در حدود ۷۶/۹۰۰ سند مرتبط با جنگ افغانستان منتشر کرد که تا قبلا از آن در اختیار عموم نبودند.

در اکتبر سال ۲۰۱۰، گروه تقریبا ۴۰۰ هزار سند درباره جنگ عراق منتشر کرد. در آوریل ۲۰۱۱، ویکی لیکس ۷۷۹ سند در مورد زندانیان گوانتانامو منتشر کرد. در نوامبر ۲۰۱۰،‌ ویکی‌لیکس با برخی سازمان‌های رسانه‌ای بزرگ جهان مکاتبات دیپلماتیک وزارت امور خارجه آمریکا را منتشر کرد.

با جستجوی نام مسیح علینژاد در این وب سایت افشاگر، با اسناد مهمی روبه رو می شویم که در آن چهره اصلی او و دست های پشت پرده راهبری این شخصیت برای ایجاد و مدیریت برخی از جنجال های اجتماعی در داخل ایران مشخص می شود.

مدتی پیش اسنادی از مسیح علینژاد در سایتهای آمریکایی منتشر شد که نشان میداد وی با فعالیت چشمگیر در راستای قبح شکنی از بدپوششی بانوان ایرانی طی برنامه‌های مختلف نظیر پروژه کمپین چهارشنبه های سفید در فاصله زمانی ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸  مبالغ زیادی را از دولت آمریکا دریافت کرده است.

 اسناد منتشر شده در وب سایت (BBG) نشان می دهد که مسیح علینژاد صدها هزار دلار برای فعالیت های خود پول دریافت کرده است

 سوال مهم در این زمینه این است که همکاری مسیح علینژاد با نهاد های آمریکایی از چه زمانی آغاز شده است و این نهادها چگونه  به او اطمینان کرده اند تا بدانجایی که او توانسته به دیدار مایک پمپئو رفته و از او گزارش اختصاصی تهیه کند.

چرا نهادهای آمریکایی علینژاد را برای انجام این ماموریت انتخاب کرده اند؛ با اینکه او رقبای داخلی و خارجی دیگری در این زمینه داشته و دارد؟!

مسیح علینژاد در کنار مایک پمپئو

پاسخ به  این  سوال به طور واضح و مشخص در اسناد ویکی لیکس موجود است.

این وب سایت در سال ۲۰۱۱  سندی را منتشر کرده است که در آن مشخصات ۲۰۰۰نفر از سرار جهان دیده می شود که برای نهادهای نظامی و امنیتی آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار هستند و از این لیست با عنوان (strictly protect) به معنی “تحت حفاظت شدید” یاد شده است.

برای روشن‌تر شدن مطلب می بایست نگاه کوتاهی به معنی (strictly protect) بیندازیم.

ماهنامه سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی (wired) این مفهوم را اینگونه توضیح می دهد:

وب سایت ماهنامه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی وایرد

جستجو در فایلهای منتشر شده در ویکی لیکس نشان می‌دهد که در بیش از ۲۰۰۰ سند  از عبارت “به شدت محافظت شده” استفاده شده است که این عبارت در اسنادی وجود دارد که دیپلمات ها هویت این “منابع اطلاعاتی” را محرمانه شمرده اند.

لازم به توضیح است که سطح بندی حفاظتی  اسناد محرمانه به شرح ذیل می باشد:

۱٫ Protect:  تحت حفاظت

۲٫ pls protect: حفاظت بیشتر

۳٫ please protect: لطفا حفاظت

۴٫ strictly protect : حفاظت شدید

 این توضیح نشان می دهد که مفهوم (strictly protect) بالاترین سطح حفاظتی منابع اطلاعاتی (اعم از شخص یا سازمان ها) به شمار می آید

بر این اساس مهمترین منابع اطلاعاتی و نفوذی نهادهای امنیتی آمریکا، با عبارت ” strictly protect” یعنی “تحت حفاظت شدید” کدگذاری شده اند.

برای درک بهتر موضوع لازم است بدانیم که اسناد محرمانه به ۵ طبقه تقسیم می شوند:

به کلی سری: Top Secret

سری: Secret

محرمانه: Confidential

محدود: Restricted

رسمی: Official

با ارائه توضیحات مقدماتی، با جستجوی نام (masih alinejad) در وب سایت ویکی لیکس با اسنادی روبه رو می شویم که در آنها برای نامبرده از عبارت (strictly protect) استفاده شده و سطح حفاظتی مسیح علینژاد برای نهادهای امنیتی آمریکا را نشان می دهد.

بر اساس این اسناد، او از سال ۲۰۰۹ تا کنون به عنوان یکی از منابع اطلاعاتی مهم آمریکا به شمار رفته و مورد حفاظت قرار می گیرد.

سطح امنیتی مسیح علینژاد در اسناد ویکی لیکس

این اسناد نشان می هد که پشت پرده نمایش‌های عوام فریبانه علینژاد در تلویزیون دولتی آمریکا و شعارهای حقوق زنان و آزادی از طرف او، چگونه از طرف سیاستمداران آمریکایی مدیریت می شود. درواقع علینژاد به عروسک خیمه‌شب بازی مقامات آمریکایی تبدیل شده است و البته از این بابت دستخوش هم می‌گیرد./باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/